Döviz kuru değişimleri ile menkul kıymet piyasaları getirileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Uluslararası karşılaştırmalı bir çalışma
Causality between the exchange rate changes and security market returns: A cross-country comparison
  1. Tez No: 257636
  2. Yazar: CENK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın ampirik kısmı dahilinde; bağımsız dalgalı kur ve para birliği kur rejimi yürütmekte olan, hem başlıca gelişmiş hem de yükselen ve gelişmekte olan ekonomilere sahip örneklem ülkelerinde döviz kuru değişimleri ile menkul kıymet piyasaları getirileri arasındaki kısa vadedeki nedensellik ilişkisi Granger Nedensellik Testi aracılığıyla incelemiştir. Örneklem kapsamına Almanya, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, Brezilya, Polonya ve Türkiye alınmış ve bu ülkelerin 2003-2008 yılları arasındaki döviz kuru ve başlıca menkul kıymet piyasaları endeks değerleri günlük veri olarak kullanılmıştır.Çalışma sonucunda; Avro Alanı içerisindeki başlıca gelişmiş ekonomilerden Almanya, Fransa, İtalya'da söz konusu iki piyasa arasında ilişkiye rastlanamamıştır. Birleşik Krallık, Kanada ve Brezilya'da menkul kıymet piyasalarının, yerel para birimlerinin eş yönlü bir biçimde Granger nedeni olduğu belirlenmiştir. Polonya, Türkiye ve Japonya'da ise döviz kurlarının, menkul kıymet piyasalarının Granger nedeni olduğu saptanmıştır. Bu etkileşim; Polonya ve Türkiye'de eş yönlü, Japonya'da ise zıt yönlü bir biçimdedir. Ayrıca; elde edilen bulgular, mevcut finansal ve ekonomik konjonktür, yaklaşımlar çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the empirical part of the dissertation, the short run relationships between the exchange rate changes and the security market returns of the sample countries is tested. Diversification of the sample countries in terms of degree of economic development and exchange rate regimes is preferred to make comparisons possible. Sample countries are composed of both major advanced economies and emerging & developing economies. Additionally, countries in Euro Area (European Monetary and Currency Union) and implementing independently floating exchange rate regimes with their national currencies are included in the sample countries. Within this scope; 5 years of daily data between 2003 and 2008 for exchange rates and main security market indices of Germany, France, Italy, United Kingdom, Canada, Japan, Brazil, Poland and Turkey is used for the empirical study.The results can be interpreted as follows; major advanced economies in Euro Area such as Germany, France and Italy show no significant relation between exchange and security markets. In United Kingdom, Canada and Brazil security markets positively Granger causes national currency values. In other words; bullish security markets, appreciates local currencies or vice versa. In Poland, Turkey and Japan exchange markets Granger causes security markets. The relationship between the national currency and the security markets are positive in Poland & Turkey and negative in Japan.