A. Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'nun koro şefliği teknikleri bakımından incelenmesi
Analysis of A. Adnan Saygun's Yunus Emre Oratorio in terms of choir conductor
  1. Tez No: 257645
  2. Yazar: H. ÇİĞDEM AYTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. RENGİM GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada, Ahmed Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'nun, koro şefliği açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, eserin toplam on üç bölümlük yapısı içerisinde, koronun bulunduğu sekiz bölüm incelenmiştir. Yapılan inceleme; her bölümün temel olarak şiir, genel form ve armonik yapı, koronun rolü ve temel teknik güçlükler ile şeflik teknikleri açısından incelenmesini kapsamaktadır. Bu inceleme içerisine; konuyla ilgili alınan uzman görüşleri de eklenmiştir. Bir koro şefinin bu eseri çalıştırmadan önce yapacağı müzikal analizin yanında, mutlaka Yunus Emre'nin felsefesini ve Saygun'un koro müziği ile olan yoğun bağlantısını tanıması gerektiği düşünüldüğünden, eserle ilgili temel bilgilerin yanında, bu konulara da özellikle yer verilmiştir. Saygun, bu eseri bestelemeden önce çok uzun süre Yunus Emre ve şiirleri üzerine yoğunlaşmıştır. Eser; bestecinin bu birikimi üzerine şekillenmiş ve müzikal dil bakımından da; özellikle bestecinin bu döneminde Türk Halk Müziğini pentatonik bir yapıyla temellendiren ve modal müziği temel alan müzikal anlayışı üzerine kurulmuştur. Eserdeki koro yazısında da bu modal anlayış çok hâkimdir. Eserin koro şefliği çerçevesinde incelenmesi, tüm bu öğeler değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of Ahmed Adnan Saygun?s Yunus Emre Oratorio in terms of choir conductor is intended. In this context, within thirteen-part structure of piece, the eight sections with choir were examined. Basically the study covers the analysis of each section in terms of the poetry section, general form and harmonic structure, conducting techniques and the role of chorus in section and basic technical difficulties. Comments received from relevant experts are also added into this analysis. Since for a chorister, next to the musical analysis that will be done before running this piece, it is absolutely necessary to recognize the philosophy of Yunus Emre and the intense connection of Saygun to the choral music, these issues are included particularly in addition to basic information about the piece. Saygun concentrated on the subject very long time before composing this piece. The piece was shaped on the composer?s experience and in terms of musical language it was founded on especially the musical concept of the composer during this period depending modal music, which based Turkish Folk Music with a pentatonic structure. Therefore this modal concept is very dominant in choral wrinting of the piece. Analysis of the piece in terms of choral conductor is accomplished by evaluating all these factors.