Âşık Erol Ergani'nin hayatı,sanatı ve şiirleri ve hikayeleri
Aşik Erol Ergani' s life his art,poets and stories
  1. Tez No: 257731
  2. Yazar: ERCAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışmamızda, âşık edebiyatı ve âşık edebiyatının temsilcilerinden olan Âşık Erol Ergani'nin hayatı ve sanatsal anlamda âşık yaratılarını temsil etme kabiliyeti çeşitli yönleri ile ortaya konuldu. Âşık Erol Ergani'nin şiirleri; konu, sanatsal yön, şekil ve tür bakımından ayrıntılı olarak ele alındı Âşık Ergani'nin karşılaşmaları ve bu karşılaşmalardaki gücü karşılaşma metinlerinin verilmesiyle ortaya konuldu. Âşık Egani'nin hikâyeciliği ve hikâye anlatma gücü hikâye metinleri verilerek değerlendirilmeğe çalışıldı. Araştırmamız esnasında elde edilen bilgiler tezin içeriyine uygun olarak olarak kullanılmasına özen gösterildi. Çalışmamızda âşığımız Erol Ergani'nin memleketi olan Erzurum ve çevresinde meydana gelen âşıklık geleneği üzerinde fazlaca durulmadı. Çünkü bu konuyla ilgili olarak ayrıntılı çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda âşık edebiyatı ürünlerinin geçmişten günümüze kadar gelen özellikleri fazlaca ayrıntıya girilmeden verilmeye çalışıldı. Çalışmayı yaparken Âşık Ergani ile görüşmelerimiz esnasında sanatı ile ilgili olarak kendisine yönelttiğimiz sorular çerçevesinde aldığımız cevaplar temel alınarak şiirlerinin sanatsal yönü ve konuları irdelenmeye çalışıldı. Çalışmanın sonuç kısmında Âşık Ergani'nin şiirleri ve şiirlerinin sanatsal yönünden, Âşık Ergani'nin bu geleneğe olan katkılarından bahsedildi. Çalışmamız sırasında faydalandığımız kaynaklar bibliyoğrafya kısmında sıralanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Âşık Erol Ergani2.Âşıklık Geleneği3.Âşık Edebiyatı4.Halk Hikâyesi5.Âşık Karşılaşmaları6.Âşık Şiiri
Özet (Çeviri)
The life of Âşık Erol Ergani, his art, poems and stories Ankara 2009 .in our workship, it is being told the life of Âşık Ergani, folk literature and artistic creation about ?lover?. However, poems of Âşık Ergani were observed by topics, vector of artistic works. Âşık Ergani?s these duets and the power of duets were betrayed after the given text files Âşık Ergani?s the art of story telling the pover of telling story were worked given story text files. During our research, knowledges are being used according to contend of thesis. In our workship, Âşık Ergani?s native region. Erzurum and its customs of these region didn?t observe mostly. Because there are many detailed about the topics of ?Âşık Edebiyatı?. While we do our works, we interviewed with Âşık Ergani and we asked him about his art and artistic style?s of the poems and its topics. As a result, Ergani?s poems, artistic styles and his contribution. We benefitted these sources these are below:Key Words1.Âşık Erol Ergani2.Âşıklık Geleneği3.Âşık Edebiyatı4.Halk Hikâyesi5.Âşık Karşılaşmaları6.Âşık şiiri