Anayasa madde 90 kapsamında uluslararası antlaşmaların iç hukuktaki yeri ve milli egemenliğe etkisi
In the scope of the article 90 of the constitution, the place of international agreements in the domestic law and its effect on national sovereignty
- Tez No: 257738
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Birleşmiş milletler genel kurulu tarafından kabul edilerek ilan edilen insan hakları evrensel beyannamesinden bu yana insan hakları medeni modern dünya için çok önemli bir mesele haline gelmiştir. Dünya savaşları sonrasında politik gelenekler, idealler, özgürlükler, hukuk devleti konularında ortak bir mirasa sahip uygar ülkeler insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve yaygınlaştırılması için uluslararası mekanizmalar kurma çabası içerisinde oldular. Hukuk devleti, insan hakları ve temel özgürlükler, ki bunlar adalet ve barışın temelleridir, modern demokratik devletin olmazsa olmaz temel niteliği haline gelmiştir. Tüm bu sebepler sonucu insan hakları ihlalleri ulusal bir mesele olmaktan çıkmış ve ulusal sınırları aşmıştır. Bu sebeple tüm uygar milletlerce kabul edilmiş temel insan hakları devletlerin anayasalarında yer bulunmak zorundadır. Bu tez söz konusu gerekliliği ortaya koyma amacını taşımaktadır. Bu nedenle bunun gelişiminde ulus adına egemenliği kullanan organlar oldukça hassas davranmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Since the Universal Declaration of Human Rights, proclaimed by the General Assembly of the United Nations, human rights are very important question for civilized world. After world wars, civilised states which have a common heritage of political traditions, ideals, freedom and the rule of law tried to establish international machinery for the promotion and protection of human rights and fundamental freedoms. Rule of law, human rights and fundamental freedoms which are the foundation of justice and peace, are essential elements of the modern democratic states. As far as human rights concern there are internationally accepted rules, principles and practise Because of this universal nature, human rights are an international consept. For all this reasons problem of violations of human rights exceeded the national boundaries. Universal and effective recognition, common understanding and observance of the human rights made violations of human rights supranational matter. Human rights must be inserted in Constitutions. Purpose of this thesis is to reveal the necessity of this incorporation. Entities which use sovereign power on behalf of people and govern the state must be very sensitive about observing and protecting human rights. This is a must to maintain national and international peace and security.