Anayasa yargısında yorumlu ret ve yokluk kararları
Commented rejection and absence decisions in constitutional jurisdiction
  1. Tez No: 257746
  2. Yazar: İSMAİL BİRSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Anayasalar, devletin temel kuruluş ve işleyişiyle kişilerin sahip olduğu temel hak ve hürriyetleri düzenleyen hukuk metinleridir. Bu niteliği nedeniyle devletin tüm organlarının işleyişi anayasaya uygun olmalıdır.Devlet organları arasında genel nitelikte kural koyma yetkisine sahip olan yasama organının da tıpkı diğer devlet organları gibi anayasaya uygun hareket etmesi gerekir. Ancak yasama organı kimi nedenlerle anayasaya aykırı normlar koyabilmektedir. Bu tür normların anayasaya uygunluğunu denetlemek için Anayasa Mahkemeleri kurulmaktadır.Anayasa Mahkemeleri yaptıkları denetim sonunda, yasama organının denetime konu olan işlemlerinin anayasaya uygunluğunu sağlamak için çeşitli kararlar vermektedir. Tezimizin konusu olan ?yorumlu ret? ve ?yokluk? kararları da bu kararlar arasında yer almaktadır.Yorumlu ret kararı iptal kararı vermeden anayasaya uygunluğu sağlaması ve normun iptali sonucunda oluşabilecek hukuki sorunları bertaraf etmesi nedeniyle işlevsel bir karar türüdür. Yorumlu ret kararı ayrıca normların anayasaya uygun olduğuna ilişkin karinenin geçerliliğini sağlaması açısından da önemlidir.Yokluk kararı anayasaya çok açık aykırılıklar halinde verilmesi gereken ve sonuçları iptal kararına göre daha ağır olan bir yaptırımdır. Bu nedenle de tezimizde de açıkladığı üzere istisnai hallerde verilmesi gereken bir karardır.Tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak anayasa yargısı ve Türk Anayasa Yargısına değinilmiştir. İkinci bölümünde yorumlu ret kararları, üçüncü bölümde ise yokluk kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Constitutions are legal texts organizing the fundamental foundation and functions of the state and individuals? basic right and freedoms. Therefore, the functioning of all state organs must be in harmony with the constitution.Legislative organs entitled to set the general rules among state organs must also act in harmony with the constitution like other state organs. However, the legislative organ can, for some reasons, set norms conflicting with the constitutions. Constitutional Courts are established in order to review the compliance of such norms with the constitution.The Constitutional Courts, at the end of their reviews, makes some decisions to ensure the compliance of legislative organ?s actions subject to review. ?commented rejection? and ?absence? decisions covered in our thesis are among such decisions.Commented rejection decision is a form of functional decision because it ensures compliance with the constitution without making any deciding for cancellation and remedy the legal problems that might arise as a result of cancellation of the norm. Commented rejection decisions are also important to ensure the validation of the presumption in relation to the compliance of norms with the constitution.Absence decision is a sanction that should be given in case of very explicit inconsistencies with the constitution, with outcomes much heavier than the cancellation decision. Therefore, this is a decision that should be made under exceptional conditions as also revealed in our thesis.Our thesis consists of three sections. The firs section generally focuses on constitutional jurisdiction and the Turkish Constitutional Jurisdiction. The second section studies rejection decision and the third section studies absence decisions.