Anayasa yargısında yorumlu ret kararı
Saving constructions in constitutional review
- Tez No: 308772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NUR ULUŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ülkemizde bir süredir yoğun tartışma konusu olan yorumnlu ret kararı, bu çalışmaya kadar Alman doktrini izlenerek değerlendirilmiştir. Çalışmamız yorumlu ret kararının doğduğu yer olan Amerika Birleşik Devletlerinde ve 2000 yılından beri yorumlu ret karar türünü kanunların Avrupa İnsan hakları Sözleşmesine uygunluğunu denetlemenin bir aracı olan Birleşik Krallıkta ne şekilde uygulandığını incelemektedir. Bu incelemelerin ardından ülkemizdeki yorumlu ret kararı uygulamaları ele alınmış ve ardından bu üç ülkedeki yorumlu ret kararı uygulaması karşılaştırılarak karar türünün uygulanması için kriterler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey saving construction decisisons has been a topic of intense discussions for sometime. Untill now aforementioned discussions used to refer to German discourse regardinf the topic. Our thesis focuses on saving construction decisisions of Supreme Court of United States, where the first application has been seen, and decisisons of Supreme Court of United Kingdom given under the section 3 of 1998 Human Rights Act. Saving Construction decisisons of Constitutional Court of Turkey was saved for the last part of our thesis, followed by a comparative analysis of decisisons of three courts. At the consclusion we enumarated a series of criteria from which courts can benefit from in renderind saving constructions.