Yeni bir model olarak Anayasa Mahkemesi
New Constitutional Court as a model
  1. Tez No: 257752
  2. Yazar: MUSA ERDEM ALTINHALKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, günümüzde Anayasa Yargısı ve Anayasa Mahkemesinin mevcut hali ve sorunlarından yola çıkılarak gelecek dönemde hukuk alanında, bu konularla ilgili yapılaması planlanan kapsamlı değişiklikler üzerinde durulmuştur. Dünyadaki Anayasa Yargısı Modelleri incelenmiş, incelenen bu modellerde ülke hukukumuza yararlı olabilecek kazanımlar değerlendirmeye alınmıştır. Anayasa Yargımızın daha işler, sorunlara karşı daha yapıcı olabilecek değişiklikleri tartışılmış, yöntem olarak da Anayasa Yargımızın ve Anayasa Mahkememizin hali hazırda işler sisteminin aksaklıklarından yola çıkılmıştır. Netice itibariyle, Anayasa Yargımızın ana amacı olan, temel hak ve özgürlüklerin korunması ile Hukuk Devleti olgusunun gerçekleştirilmesinde ön görülen arayışlar çalışmada yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes that have been planed to be done in the field law on the basis of The Constitutional Court?s presentcondition and the current problems were studied.The Constitutional Judgement throughout the world were searched and the ones that can be beneficial for our law system were taken into consideration. The changes that can be more functional and constructive fort he problems were discussed and the starting points for these changes are the defects in the present Constitutional Judgement and the Constitutinal Court. As a result, the searches foreshadowed within the foundation of The Law Goverments and The Constitutional Judgement?s main goals that are to Project of the basic rights and the freedom we are tired to be reflected in the study.