Yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi açısından mesleki sorunlar
Professional issues in terms of judicial independence and security of judges
- Tez No: 257767
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsan haklarına saygılı, demokratik, laik, güçlü bir devlet modelinin temelinde adalet; adil yargılanmanın temelinde de bağımsız ve güvenceli bir yargıç modeli vardır.Günümüzde klasik anlamda yasama ve yürütmeye karşı bağımsızlık anlayışının yerini, toplumda etkili sosyal baskı gruplarına karşı yargının korunması anlayışına bırakmıştır. Bu nedenle gerçek anlamda yargıçların bağımsızlığı, salt anayasa ve yasalarda tanınan teorik kalıplardan ziyade toplumda oturmuş bir demokrasi kültürüyle sağlanabilecektir.Millet adına yargılama yapan yargıçları halk iradesine dayandırmamak, egemenliğin bölünerek bir kısmı üzerindeki tasarruf yetkisinin kaldırılması anlamına geleceğinden, yapılacak yeni anayasal düzenlemede belli oranda milli iradeye söz hakkı tanınması demokratik devlet geleneğine uygun bir yaklaşım olacaktır.Adli, idari ve askeri hakim ve savcıların tek çatı altında toplanarak aynı bağımsızlık ve güvenceye sahip olmaları, yargıçlar hakkında tesis edilen işlemlere karşı yargı yolunun açılması ve yürütmenin yargı üzerindeki geniş takdir ve denetim yetkisinin sınırlandırılması hukuk devleti anlayışının bir gereğidir.Yargıçların zamana bağlı ortaya çıkan yasal ve toplumsal değişikliler karşısında kendini yenileyebilmeleri iyi örgütlenmiş bir meslek içi eğitim kurumunu; bu kurumun fakültelerde verilen teorik bilgileri pratikle birleştirerek Türk Hukuk Sisteminin gelişiminde öncülük yapabilecek nitelikli bir eğitim kurumu hüviyetine bürünebilmesi de bilimsel ve kurumsal özerkliğin tanınmasını zorunlu kılmaktadır.Yargıç ve savcılara örgütlenme hakkı tanınmasında amaç hükümetin yürüttüğü adalet politikalarının süzgeçten geçirilerek demokratik toplum değerlerin korunması ve insan haklarına aykırılık oluşturan uygulamalara dikkat çekilerek bu konudaki yanlış uygulamalara son verilmesi olduğundan, yargıç ve savcıların dernek biçiminde örgütlenmesi hem söz konusu işlevin sağlanmasında etkili olmakta, hem de yasama ve yürütme karşısında bağımsız olan yargının niteliğine uygun düşmektedir.Kötü düzenlemeler iyi uygulayıcılar sayesinde adil çözümler getirebileceği gibi adil bir sistem de kötü uygulayıcılar sayesinde içinden çıkılmaz bir hal alabilecektir. Bu nedenle yargı bağımsızlığı yargının hiçbir şekilde denetiminin yapılamayacağı anlamına gelmediği gibi yargıçlık güvencesi de hiçbir yargıcının her ne sebeple olursa olsun meslekten çıkarılamayacağı anlamı taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is justice in the basic principle of a state model which is effective, secular, democratic and respectful to human rights. Moreover, there is an independent and secure trial model on the basis of a fair judge model.Today, the classic sense of independence against the legislation and the execution is no more effective, instead the understanding of effective judicial protection against the social pressure groups in society is acceptable.Judges that act on behalf of people depend on the sovereignty of people, if it is not regarded in this way, it means the division or the removal of sovereignty of people. Thus in the preparation of new constitution, it would be an appropriate approach to the tradition of democratic government to emphasize the sovereignty of people.Gathering the judicial, administrative, military judges and prosecutors under one roof the same independence and assurance; giving the judges the right to apply for judicial about the operations against them; limiting the wide discretion and control of execution over the judiciary are all the necessity of a constitutional state.Well established in-service training as an institution will enable judges to renew themselves across legal and social changes in time. This institution will join theoretical knowledge with practice and will be a qualified educational institution which will be a pioneer in Turkish law system. This will inevitably lead to recognizing scientific and institutional autonomy.The aims for giving the right to organize for judges and prosecutors are to protect democratic society?s values by filtering government?s justice policies and to stop wrong applications by drawing attention to applications which are against the human rights. The organized judges and prosecutors as an association have positive influence on such functions and also this is suitable with legislative, executive organs and free judicial organs? characteristics.Bad arrangements will be able to bring fair solutions by good practitioners. Bad arrangements in a fair and legal system will also be unable to solve problems by bad practitioners. Because of this, independence of the judges does not necessarily mean that we cannot audit judges in any case. Furthermore, the guarantee of being a judge does not necessarily mean that they cannot be expelled.