Örgütlerde işgörenlerin hizmet içi eğitim algılamaları ve iş tatminlerine etkisi: T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'de bir uygulama
Employees? in-service training perceptions and its effects on their job satisfaction: An application in Ziraat Bank
  1. Tez No: 257782
  2. Yazar: GÜNEŞ GONCA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırmada örgütlerde hizmet içi eğitim algısının iş tatminini etkileyip etkilemediğini ve kişisel değişkenlerin iş tatmini ve hizmet içi eğitim algısı arasındaki ilişkiyi etkileyip etkilemediğini test etmek ve varsa bu etkinin değişkenlere göre ne düzeyde olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama alanını Türkiye finans sektöründe yer alan bir kamu bankası oluşturmuştur. İşgörenlerin iş tatmini düzeylerindeki farklılaşma yalnızca hizmet içi eğitim algısı ve kişisel özellikler kapsamında analiz edilmiş, iş tatminini etkileyen diğer faktörler araştırmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılmasında bir takım engeller olduğu için örneklem alınmıştır. Bu kapsamda örgütte memur, uzman, alt ve orta düzey yönetici, denetçi ve destek personeli olarak görev yapan işgörenlere bir anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler ile iş tatmini ve hizmet içi eğitim algısı arasındaki ilişki düzeyi ve ilişkideki farklılaşmanın derecesi tespit edilmiştir. Farklılaşmanın ne düzeyde olduğu; Anova, t-testi ve Pearson korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; İşgörenlerin iş tatmin düzeyinin hizmet içi eğitim algısına göre farklılaştığı ve işgörenlerin unvan, cinsiyet, yaş, kıdem ve çalışma yeri değişkenlerinin iş tatmini düzeyinin hizmet içi eğitim algısı ile ilişkisini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study sets out to explain the level of relationship between in-service training perceptions and job satisfaction, and differentiation of the strength of that relationship by means of individual variables. Application field of the study was a public bank in Turkish financial sector. Employees? differentiation degree of job satisfaction was analyzed in the scope of in-service training perceptions and individual variables. A sample size was determined due to the obstacles in reaching the whole population. Within the context of this study, a questionnaire form was applied to those in charge of worker, specialist, manager, support staff, and auditor positions. Through the data obtained, the level of the differentiation of relationship between job satisfaction and in-service training perceptions was determined. The level of differentiation was examined by means of Anova, t-test, and Pearson correlation. The level of significance was taken as 0,05. The result of the study suggests that the job satisfaction level is related to in-service training perceptions for all employees. That relationship is affected by organizational position, sex, age, length of service, and working place.