Veri zarflama analizi ve yükseköğretimde bir uygulama
Data envelopment analysis and an application to higher education
- Tez No: 257783
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA) doğrusal programlama tabanlı bir tekniktir ve benzer çıktıları üretmek için benzer girdiler kullanan karar verme birimlerinin göreceli etkinliklerini ölçmede kullanılmaktadır.Veri Zarflama Analizi birçok avantajından dolayı çok farklı alanlarda uygulanmaktadır ve bu nedenle geniş bir literatüre sahiptir. Bu tezde Veri Zarflama Analizi ile ilgili kavramlar ve literatür çalışmalarına yer verilmiş ve Türkiye'de bulunan 20 devlet üniversitesinin 2007-2008 yılı göreceli etkinliklerini ölçmede Veri Zarflama Analizi kullanılmıştır. Toplamda 11 adet girdi ve çıktı değişkeni kullanılarak birbirinden farklı üç model kurulmuş ve tüm modellerden elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre potansiyel iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis is a linear programming based technique and it has being used to measure the relative efficiency of decision making units which uses the same inputs to produce the same outputs.Data Envelopment Analysis is used in various fields and as a result of being widely used, it has an extensive literature. This work includes Data Envelopment Analysis?s fundamental concepts and literature reviews related to Data Envelopment Analysis. This work uses the Data Envelopment Analysis yo measure relative efficiency of 20 public universities in Turkey with data of the years 2007-2008. Three models are created as using 11 input and output variables and the results which are derived from these models are compared with each other. According to the outcomes of the analysis, this work provides some recommendations on potential recoveries.