İktisat ve güç
Economics and power
- Tez No: 257798
 - Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bu tezin amacı iktisatta güç meselesini incelemekti. Bu nedenle, İktisat ve İktidar tezi, iktisat, endüstri ilişkileri, kamu maliyesi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplinlerini içeren disiplinler arası bir çalışmadır. İktidar kavramı ve sorunsalı bu disiplinlerde merkezi önemde olduğu için, tez zorunlu olarak neredeyse bütün sosyal disiplinleri kapsamıştır.Tez tarihsel ve sosyal olmadığı ve gerçekte güç sorununu dışladığı için, anaakım iktisat perspektifi olan Walrasian iktisadı eleştirmiştir.Tezde güç ilişkilerini, firma, piyasa, ulus devlet ve küresel düzeylerde ele almıştır. Bu bakımdan, sınıflar arası mücadele ve sınıf içi rekabet anahtar açıklayıcı değişkenler olarak kabul edildi. Anahtar Sözcükler1.İktisat 2.Güç 3.Sınıf 4.Rekabet 5. Mücadele
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis inquried issue of power in economics. Therefore, the thesis of Economics and Power is an interdisciplinary working, including economics, industrial relations, public finance, politics and international relations disciplinaries. Because power conception and problematic is a central importance of these disciplinaries, the thesis contained almost all social sciences as a necessary.The thesis criticized Walrasian economics as a mainstream perspective, because of being ahistorical and asocial, and excluding of power problem .Power relations in the the perspective of the thesis considered several levels as firm, market, nation-state, and global. In this context, inter class struggles and intra class competition regarded as key explanatory variables. Key Words 1.Economics2.Power3.Class4.Competition5.Struggle