Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin Türkiye'nin tarım politikalarına olası etkileri ve organik tarımın stratejik önemi
Possible impacts of Turkey?s participation process to the EU on the agricultural policies of Turkey and the strategic importance of organic agriculture
  1. Tez No: 257799
  2. Yazar: KAMİL SERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Tarım sektörleri reform sürecinde olan ülkeler için, alternatif politikalar ve bu politikaların başarı şansı, ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel ve toplumsal dengesinin korunması için hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda, AB Ortak Tarım Politikası'na uyum sağlamaya çalışan ve bu süreçte sosyo-ekonomik açıdan önemli sorunlarla karşılaşması beklenen Türkiye'nin, organik tarım konusunda atacağı adımlar daha da önem kazanmaktadır. Türkiye açısından organik tarım, doğal kaynaklarının uygunluğu, iklimsel avantajlar, emek-yoğun üretim şekli, yaratılan katma değer, ihracat fırsatları gibi pek çok açıdan anlamlı ve çekicilik arz eden, stratejik anlamda önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek üretim düzeyi, gerek dünya ticaretinden aldığı pay anlamında, Türkiye'nin bugünkü pozisyonuna bakarak, potansiyelini yansıtan bir noktada olmadığını söylemek mümkündür.Bu çalışmada, dünyada bu alanda öncü olan ülkelerin uyguladıkları politikalara bakıldığı zaman, Türkiye'nin, finansal desteklemeler, iç pazarın gelişimi, ihracatın artırılması, araştırma-geliştirme gibi dolaylı ve dolaysız ilgili pek çok alanda atması gereken çeşitli adımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the reform process of agricultural sector; finding policies as appropriate alternatives, possess great importance for the preservation of the rural, social and economic harmony of a country. Within this concept, organic agriculture preserves very important opportunities for Turkey, where the re-organization in agriculture is expected to be quite controversial and disputable. Factors like the availability of natural resources, seasonal advantages, labor-intensive production process, high value added, export potentials etc. make organic agriculture quite attractive and strategically important for Turkey. It is quite obvious that Turkey does not reflect its potential, when we look at the production level and share of exports in organic products, despite all the above mentioned factors for the successful development of the sector.In this study; experiences of successful countries and the necessary steps that Turkey has to take in the areas of financial support, internal market, research and development etc. are taken into consideration.By developing a strategic action plan in this sector, these steps should be carefully established and implemented as soon as possible in order to take advantage of the international markets