Sendikasyon kredileri: Türkiye örneği 2000-2006
Syndicated loans: Republic of Turkey example 2000-2006
  1. Tez No: 257797
  2. Yazar: PINAR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, 1980'lerden beri Türk bankacılık sistemi için önemli bir uluslararası fon kaynağı olan sendikasyon kredilerinin tanımlanması, teorisi kadar uygulama kısmının da detaylı olarak irdelenmesi amacını taşımaktadır. Yapısal analizi çerçevesinde, sıkça başvurulan bir finansman yöntemi olarak uluslararası kredi piyasasındaki yeri, avantajları, dezavantajları, alternatif fon temini yolları karşısındaki durumuna ek olarak ikincil piyasası incelenmiştir. Türk bankacılık sisteminin ele alınan 2000-2006 yılları arasındaki sendikasyon kredilerinin analizi yapılmıştır. Büyüme, yatırım, cari açık, dış borç, dolarizasyon ve döviz pozisyon açığı gibi ekonominin temel taşları karşısındaki durumu irdelenerek bankacılık sisteminin sağladığı bu krediler genel ülke ekonomisi potasında ele alınmıştır.Sendikasyon kredileri, en basit haliyle birkaç bankanın bir araya gelerek bir şirkete, bankaya ya da ülkeye daha önceden belirlenmiş vade ve faiz oranı üzerinden büyük miktarda verdikleri krediler olarak tanımlanmaktadır. Borçlanıcı açısından düşük maliyetli fon temini, borç veren açısından risk paylaşımı anlamına gelmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Cari açığın ekonominin `yumuşak karnı' olarak gösterildiği Türkiye gibi bir ülkede, açığın 2006'da yüzde 40'ını finanse edecek güçte olması açısından ayrı bir önem taşımaktadır.Özellikle vergilendirilmesinden muhasebeleştirilmesine, anlaşma hükümlerinin belirlenmesine kadar uygulamada önem arz eden hususların incelendiği bu tezde, maliyet ve belirleyicileri üzerinde özellikle durulmuştur. Buna ek olarak, bir kalkınma bankası olan Türk Eximbank'ın incelenen dönemde almış olduğu 2 milyar doları aşkın tutardaki sendikasyon kredilerinin mevduat bankaları karşısındaki durumu maliyet odaklı analiz edilmiştir. 2006 yılında Eximbank'ın kaynaklarının yüzde 63'ünü oluşturan bu kredilerin, küresel likiditenin ve ekonomik istikrarın devamı sağlandığı sürece payının artacağı belirtilmiştir. Söz konusu saptama tüm Türk bankacılık sistemi için de geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis serves to the purpose of describing the syndicated loans that have been an important international funding source for Turkish banking system since 1980s and of investigating the implementation side in detail as well as the theory. Within the frame of structural analysis, their place in international loan market, their advantages, disadvantages and situation in front of the alternative funding resources are examined in addition to their secondary market. An analysis of the Turkish banking sector?s syndicated loans between 2000-2006 is realized. Their position along with the fundamentals of economy such as growth, investment, current account deficit, dolarization and short position of foreign exchange is discussed.Syndicated loans are basically defined as the loans in high amounts granted to a company, bank or country over a predetermined maturity and interest rate by a consorsium of several banks. They are of great importance since they mean low cost funding to the borrower and risk sharing to the lenders. In a country such as Turkey that the current account deficit is considered as ``achilles? heel?? of the economy, aforesaid loans are particularly valuable since they have the strength to finance 40 percent of the deficit in 2006.In this thesis, where practically valuable issues such as their taxation, accounting and determining the clauses of agreement are examined, pricing and its determinants are among the main focal points. Moreover, being a development bank, Turk Eximbank?s syndicated loans amounting to 2 billion USD in total in the aforesaid period and their pricing in comparison to some deposit banks? are included to the analysis. It is stated that the share of these loans in Turk Eximbank?s sources which is 63 percent in 2006 will increase as long as the global liquidity and economic stability are ensured. The same ascertainment is also valid for the whole Turkish banking system.