PISA fen okuryazarlığı yeterlik düzeylerinden yararlanılarak biyolojide kullanılabilecek karma testlerin geliştirilmesi
Development of mixed tests usable in biology using PISA science literacy proficiency levels
  1. Tez No: 1007448
  2. Yazar: NECLA CEREN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim sistemlerinin temel amacı yalnızca öğrencilere bilgi aktarmakla sınırlı değildir. Günümüzde sahip olduğu bilgiyi gerçek yaşam durumlarında kullanabilen, çeşitli karmaşık bilimsel süreçleri yönetebilen bireyler yetiştirmek öncelik kazanmıştır. Bu bağlamda Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından yürütülen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), öğrenci yeterliklerinin ölçülebilmesi için önemli bir referans noktasıdır. Aynı zamanda son yıllarda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'de beceri temelli soru yaklaşımını ve süreç odaklı değerlendirmeye geçişi hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı Biyoloji dersi öğretim programında yer alan konular ile PISA fen okuryazarlığı yeterlik düzeylerini sentezleyen geçerli ve güvenilir bir karma test oluşturmaktır. Araştırmada Biyoloji dersinde kullanılan ölçme ve değerlendirme süreçlerine PISA standartlarının entegre edildiği özgün bir karma test geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerini birlikte kullanıldığı karma modelle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak farklı madde türlerinden oluşan yirmi beş soruluk bir test geliştirilmiştir. Karma testin kapsam geçerliği alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda sağlanmış; aynı zamanda maddelerin dil ve anlatım bakımından değerlendirmesi yapılmış ve PISA çerçevesine uygunluğu teyit edilmiştir. Testin ön uygulaması otuz lise öğrencisiyle geçekleştirilmiştir. Madde analizi sonuçlarına göre test revize edilmiş ve nihai formu oluşturulmuştur. Araştırmanın asıl uygulaması yüz elli sekiz lise öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi Microsoft Excel Programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda testin Cronbach Alfa iç tutarlık kat sayısı 0,702 olarak hesaplanmış; cinsiyet değişkenine göre bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak yapılan incelemede ise kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Araştırmaya katkı sağlayan dokuz Biyoloji öğretmeninden de testle ilgili görüşleri alınarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler testin öğrencilerin üst düzey yeterliklerini ölçmeye elverişli olduğunu ifade etmişlerdir. Sonuç olarak geliştirilen karma testin öğrencilerin sadece bilgi ve hatırlama düzeyindeki bilgilerini değil, bilimsel olguları açıklama, verileri yorumlama ve bilimsel sorgulama becerilerini ölçebilen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary goal of education systems is not limited to simply transferring knowledge to students. Today, cultivating individuals who can apply their knowledge in real-life situations and manage various complex scientific processes has gained priority. In this context, the Programme for International Student Assessment (PISA), conducted by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), is an important reference point for measuring student competencies. Similarly, in recent years, the“Turkish Century Education Model”aims for a skill-based question approach and a shift from rote learning to process-oriented assessment. The aim of this research is to create a valid and reliable mixed-methods test that synthesizes the topics included in the Biology curriculum with PISA science literacy competency levels. The research focuses on developing a unique mixed-methods test that integrates PISA standards into the measurement and evaluation processes used in Biology lessons. The research was conducted using a mixed-methods approach combining quantitative and qualitative research methods. A test consisting of twenty-five questions with different item types was developed as a data collection tool. The content validity of the mixed-methods test was ensured through the opinions of field experts; the items were also evaluated in terms of language and expression, and their suitability to the PISA framework was confirmed. A pilot study of the test was conducted with thirty high school students. Based on the item analysis results, the test was revised and its final form was created. The main study was conducted with one hundred and fifty-eight high school students. Data analysis was performed using Microsoft Excel programs. As a result of the analyses, the Cronbach's Alpha internal consistency coefficient of the test was calculated as 0.702; and in the examination conducted using the independent samples t-test according to the gender variable, it was determined that female students were significantly more successful than male students. Content analysis was also performed by obtaining the opinions of nine biology teachers who contributed to the research regarding the test. The teachers stated that the test was suitable for measuring students' higher-order competencies. In conclusion, it was shown that the developed mixed-methods test is a valid and reliable measurement tool that can measure not only students' knowledge and recall levels, but also their skills in explaining scientific facts, interpreting data, and scientific inquiry.