KOSGEB kaynaklı KOBİ destekleri ve bütçe ilişkisinin değerlendirmesi
Evaluating the relationship of SME supports provided by kosgeb and budget
  1. Tez No: 257808
  2. Yazar: AHMET KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CAHİT GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ); sayıları, dinamik yapıları ve yarattıkları istihdam imkanları nedeniyle ekonominin en önemli aktörleridir. Ülkemizde kökleri ahilik ve lonca sistemine dayanan KOBİ'lerin, küreselleşen ekonomide rekabet güçlerinin artırılmasını sağlayacak KOBİ politikalarının geliştirilmesi bir zorunluluktur. Bu kapsamda ülkemiz ekonomisine katkıları mutlak olan KOBİ'lerin desteklenmesi de özel bir önem taşımaktadır. KOBİ'lerin desteklenmesinin devlet bütçesi açısından iki yönlü etkisi söz konusudur. Bu destekler bir yönü itibariyle bütçe giderlerini artırırken diğer taraftan da bu destek sayesinde KOBİ'lerin bünyesinde meydana gelen istihdam, ciro artışları ve dolaylı olarak orataya çıkan vergi artışları bütçe gelirlerini artırıcı etki yaratmaktadır.Bu çalışmanın temel amacı, bütün ekonomilerin vazgeçilmez temel bir parçası olan KOBİ'lere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan desteklerin devlet bütçesine gider ve gelir boyutuyla etkisini incelemeye yöneliktir. Ancak bu temel amaç dışında; KOBİ'lerin ekonomik olarak öneminin ortaya konulması, devlet tarafından sağlanan desteklerin KOBİ'lerin gelişimi açısından etkilerinin ortaya konulması ve bir anlamda yapılan desteklerin etki değerlendirilmesinin yapılması da tamamlayıcı amaçlar olarak ifade edilebilir.Çalışmanın temel sonucu; Türkiye ekonomisindeki diğer işletmelerin ortalama performanslarıyla karşılaştırıldığında KOBİ'lere KOSGEB kaynaklı olarak yapılan yardımların bu işletmelerin hem istihdam, hem ciro hem de vergisel performanslarını daha güçlü hale getirdiği yönündedir. Başka bir ifade ile devlet tarafından KOBİ'lere sağlanan desteklerin bütçesel açıdan gelir artırıcı etkisi gider artırıcı etkisinden çok daha güçlü gerçekleşmektedir.Anahtar Sözcükler : KOBİ, KOSGEB, KOSGEB Destekleri ? Bütçe İlişkisi
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises (SME) are the most important actors of the economies because of their quantities, dynamic structures and employment opportunities created by them. It is an obligation in Turkey that to increase the competitive power of the SMEs whose roots come from ahi community guild system, successful SME politics must be improved. In this context, because of their absolute contribution to economy, supporting SMEs are essential. Supporting SMEs has bilateral effect in terms of state budget. While the budget expenditures increase because of these supports in one sense, the employment in SMEs, increase of sales and indirect tax increase arising out of these supports creates booster effect on budget revenue on the other hand.Main objective of this thesis is to analyse the income and expense effects of the supports on state budget that provided by Small and Medium Sized Enterprises Development Organisation (KOSGEB) to SMEs that crucial and the main part of all economies. Apart form this main objective, presenting the importance of SMEs for economies, effects of the supports provided by state from the point of SME development and evaluating the effects of supports can be expressed as supplementary objectives.Main result of this thesis; by comparison with average performance of enterprises in Turkish economy, the supports provided by KOSGEB makes these enterprises more powerful in the meaning of employment, sales and tax performance. In other words, income booster effect of supports provided by state to the SMEs from the point of budget are more powerful than expense booster effect.Key Words, SME, KOSGEB, KOSGEB Supports-Budget Relation