Kıbrıs Türk toplumunda sosyal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerin manilerde irdelenmesi
Examining the transition of social, economic and political structure of Turkish Cypriot community by means of Turkish poem
- Tez No: 257810
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZBUDUN DEMİRER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, sosyo-ekonomik ve siyasal bir değişim süreci yaşayan Kıbrıslı Türklerin bu dönüşümlere verdiği tepkileri maniler aracılığıyla izlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adanın şu andaki yapısına sahip olana kadar meydana gelen olaylar kronolojik olarak aktarılmış ve bunların etkilerinin adaya nasıl yansıdığı maniler üzerinden yorumlanarak irdelenmiştir. Mani söyleme geleneği genellikle kırsal alanda yaşayan halkın bizzat içerisinden kaynağını almıştır. Böyle bir yapıya sahip olması nedeniyle halkın daha geniş bir kesiminin görüşünü dile getirmektedir. Toplumun geçirdiği değişim sürecinde neler hissettiği ve bu değişimlere nasıl tepki verdiği kendi toplumsal iletişim aracı olan manilerle yorumlanmaya çalışılmıştır. Sözlü halk edebiyatının ürünü olan maniler Kıbrıs Türk toplumunun adeta ortak hafızasını yansıtmaktadır.Modernleşme öncesi halkın önemli iletişim araçlarından birisi sayılan mani söyleme geleneği adada zaman içerisinde işlevini ve önemini giderek yitirmiştir. Bu çalışmanın genelinde vurgulandığı üzere Kıbrıs Türk Toplumunun ulusal Türk kimliğinin yanı sıra özgün bir kültüre de sahip olduğu maniler aracılığıyla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was put into practice for the purpose of observing the reactions of Turkish Cypriots, who have been experiencing socio-economical and political transformation process, by means of Turkish poem. Events that have happened until the island has acquired its present social structure were given in chronological order and the way how their effects were reflected to the island was examined through Turkish poem. Tradition of telling Turkish poems takes its origins from the people living in rural areas. In consequence of having such a structure, it expresses the view of a majority of ordinary people. It has been tried to comment on how the people felt towards the transition process that they have undergone and how they reacted, by using the Turkish poem, their own social communication tool. Turkish poem, which is a product of folk literature, almost reflects the common memory of Turkish Cypriots.Before modernisation, the tradition of telling Turkish poems regarded as one of the most important means of communication, gradually lost its importance in the course of time, on the island. As it is emphasized throughout this study, it is observed through Turkish poems that Turkish Cypriot Community possessed an authentic culture together with its national Turkish identity.