Durağan olmayan (R,S) tipi envanter politikası için bir hareketli planlama ufku uygulaması
A rolling horizon application for the non-stationary (R,S) inventory policy
  1. Tez No: 257811
  2. Yazar: BURCU ELLİDÖRT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ARMAĞAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Envanter planları oluşturulurken karşılaşılan en önemli problemlerden biri talebin belirsiz olmasıdır. Bu belirsizlik nedeni ile optimal olarak bulunan envanter planları en iyi olma özelliklerini kaybedebilecektir. Dolayısıyla optimalliğini yitirmiş bu planların güncellenmesi gerekecektir. Yani talebin belirsizliği firmaların envanter yönetiminde zorlanmasına neden olmakta ve planlama sürecinde doğru politikanın seçilmesi önem kazanmaktadır.Bu tez çalışmasında durağan olmayan talep varsayımı altında (R,S) tipi envanter politikasının optimal çözümü ile bu modele temel teşkil eden Bookbinder ve Tan'ın (1988) önerdiği statik belirsizlik stratejisinin hareketli planlama ufku altında uygulaması farklı talep desenleri durumunda karşılaştırılacaktır. Statik belirsizlik stratejisi, (R,S) politikasına göre analitik olarak çok daha basit ve kolay çözülebilir bir yapıya sahip olup optimal sonucu garanti edemez. Bu stratejinin hareketli planlama ufku ile çözülmesi ile talepteki belirsizliklere göre planın güncellenmesini sağlayacağı ve daha iyi sonuçlara ulaşılacağı düşünülmektedir.Sonuç olarak, bahsedilen iki yöntemin farklı servis düzeyi, sabit kurulum maliyeti ve değişkenlik katsayısı altında verdiği sonuçlar karşılaştırılacak ve bu sonuçlara göre modeller arasındaki farklılıklar yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problem that is faced in inventory planning is demand uncertainty. Because of this uncertainty the optimal solution may lose the optimality by the time. If a solution lose the optimality, it must be updated. In other words handling the inventory may be more complex under the demand uncertainty, so that selecting the appropriate planning policy become more important.In this thesis rolling horizon application of Bookbinder and Tan?s (1988) static uncertainty strategy, the basis of the (R,S) policy, is compared with the non-stationary (R,S) inventory policy, that is the optimal solution, under the different demand designs. However, static uncertainty strategy is simplier and easier than (R,S) policy, it cannot guarantee the optimal solution. By using rolling horizon method static uncertainty strategy can be updated through planning horizon, so it can reach the better solutions.In conclusion, the comparison of both methods? solutions under different service levels, fixed set-up costs and coefficient of variations are given and the cost differences are interpreted.