Dövize dayalı vadeli işlemler ve muhasebe uygulamaları
Foreign exchange derivatives and accounting applications
- Tez No: 257815
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı dövize dayalı türev ürünlerin tanımlanması, bu ürünlerin kullanımına neden olan risklerin incelenmesi, Türkiye'de kullanımı ve muhasebeleştirilmesi ile ilgili standartların ve tebliğlerin incelenerek uygulamasının gösterilmesidir.İşletmelerin dalgalı döviz kuru sonucu döviz kuru riski ile karşı karşıya kalmaları nedeniyle dövize dayalı türev ürünlerin kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Ancak türev ürünlerin spot piyasalarda değil de vadeli piyasalarda işlem görmeleri nedeniyle sözleşme tarihinde oluşan fiyat ile vade tarihinde oluşan fiyat arasındaki farklardan kaynaklanan kar zarar durumunun finansal tablolara yansıtılması ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başlayınca çeşitli düzenlemeler yapılması gerekliliği belirmiştir. Bunun sonucu olarak Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi çeşitli kurullar uluslararası düzenlemeleri temel alarak çeşitli standartlar ve tebliğler yayınlamışlardır. Bu düzenlemeler sayesinde işletmelerin finansal raporlarının daha doğru yorumlanabilmesi mümkün kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to define foreign exchange derivatives, examine the risks engendering the use of these derivatives and diplay standards and notifications relative to the use and accounting applications in Turkey.Because of the fact that the establishments are facing foreign exchange risks resulting from the floating exchange rate, the use of derivative products based on foreign exchange became widespread. But as problems have occurred relating to the reflections of the financial statements of profit and loss arising from the differences between the price on the date of agreement and the one on the dare of due date, a result of the fact that the derivative products are operated in future markets instead of spot ones, various regulations have been required. Thus various committees such as the Accounting Standards Board of Turkey, Capital Markets Board, Banking Regulation and Supervision Board , based on international regulations, have published various standards and notifications. Through these arrangements a more accurate interpretation of financial reports of enterprises have been made possible.