Telekomünikasyon sektöründe maliyet modelleme yöntemleri, fiyat düzenlemeleri ve rekabete aykırı fiyatlandırma türleri
Cost models, price regulations and anti-competitive pricing types in telecommunications sector
- Tez No: 257833
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Telekomünikasyon sektöründe rekabetin tesis edilmesi ve tüketici menfaatinin korunması amacıyla bir takım düzenleyici müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni işletmecilerin piyasaya girişlerinin teşvik edilmesi, etkin piyasa gücüne sahip ve finansal açıdan piyasayı etkileyebilecek boyutta olan işletmecilerin rekabet karşıtı uygulamalarının önlenmesi ve rekabetin getirdiği avantajların tüketicilere yansıtılmasının sağlanması için tarife düzenlemeleri yapılmakla birlikte rekabete aykırı fiyatlandırma uygulamalarının tespiti ve önlenmesi de büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber, telekomünikasyon hizmetlerinin fiyatlarının düzenlenmesinde ve rekabete aykırı fiyat uygulamasının tespit edilerek önlenmesinde hizmet sunum maliyetlerinin hesaplanmasına gerek duyulmaktadır. Düzenleyici kurumlar ve işletmeciler tarafından telekomünikasyon hizmetlerine ilişkin doğru maliyet değerlerine ulaşabilmek için belirli maliyet hesaplama yöntemleri ve maliyet modelleri kullanılmaktadır.Bu çalışmada öncelikle, telekomünikasyon sektöründeki maliyet kavramlarına değinilmekte, maliyetlerin hesaplanmasında kullanılan maliyet modelleri güçlü ve zayıf yönleriyle tartışılmakta ve farklı fiyat düzenleme yöntemleri açıklanmaktadır. Daha sonra telekomünikasyon sektöründe karşılaşılan rekabete aykırı fiyat uygulaması türleri ve özellikleri açıklanmakta ve rekabete aykırı fiyat uygulamasının kontrolüne ilişkin örnek bir iş akış planına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the telecommunications sector, regulatory intervention is needed in order to establish the competitive environment and protect consumer interest. Besides the tariffs regulation that is performed for encouraging the entrance of new operators into the market, protecting the anti-competitive behaviors of operators which have significant market power and are able to affect the market in terms of its financial structure and providing the positive impact of competition on consumers; determining and preventing the anti-competitive pricing behaviors is also of vital importance. On the other hand, cost of service provision is needed to be calculated for both regulating the prices of telecommunications services and determining and protecting the anti-competitive pricing behaviors. Cost accounting methods and cost models are used by the regulators and operators so as to find out the correct cost values of telecommunication services.In this study, previously, the cost concepts in telecommunication sector have been analyzed, and cost models that are used for the calculation of costs have been discussed in terms of both strengths and weaknesses and several price regulation methods have been explained. Then, types and specifications of anti-competitive pricing behaviors have been mentioned and a work-flow diagram in order to control of anti-competitive price behaviors as an example has been established.