Girişimciliği etkileyen faktörler ve grişimci profili: İstanbul-Kayseri-Van örnekleri
Factors influencing the entrepreneurship and entrepreneurs? profile: İstanbul-Kayseri-Van samples
- Tez No: 257846
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, girişimcilik önemli sosyal ve ekonomik güçlerden biridir. Son yıllarda; Türkiye'de de girişimciliğin geliştirilmesi için çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşları tarafından yerel düzeyde ve ülke düzeyinde ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunmak amacı ile farklı programlar yürütülmektedir.Girişimciliğin çok yönlü bir kavram olması nedeni ile girişimciliğin net bir tanımını yapmak zordur. Bu çalışmada kendi işletmelerini kuran kişiler girişimci olarak kabul edilmiştir. Çalışmada girişimcilik ve girişimcilerin kişilik özellikleri konusunda nasıl bir ilişki bulunduğu ve girişimciliği etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul, Kayseri ve Van illerinde imalat ve hizmet sektöründe faaliyette bulunan girişimcilere ağırlık verilmiştir. Çalışmaya ampirik veri desteği sağlamak amacıyla üç bölümden oluşan bir anket geliştirilmiştir. Anketin birinci bölümü şirket kuruluşunda etkili olan faktörlere, ikinci bölümü kişisel özelliklere, üçüncü bölümü ise demografik bilgilere ilişkin verileri tespit etmeyi amaçlamıştır. Üç ilden toplam 178 işletmeye uygulanan anket formu bulguları; istatistiksel analizler yapılarak değerlendirilmiştir.Araştırma bulgularına göre girişimcilerin büyük bir çoğunluğu işletmelerini 30 yaşından önce kurmuştur. Ayrıca büyük bir çoğunluğu ilde doğup büyümüştür ve lise ya da üniversite mezunudur. Babalarının mesleklerine göre irdelediğimizde de çoğunun babasının kendi işyeri olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda farklı coğrafik yerlerde bulunan girişimcilerin, belirli kişilik özelliklerine sahip oldukları ancak bu özelliklerin girişimcilerin yaşı, eğitim durumu, medeni durumuna göre değişiklik göstermediği bulunmuştur. Ancak bulundukları bölgeye ve yaşantılarının büyük bölümünün geçtiği yerlere göre değişiklik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the most important issues in developing countries. In recent years; both public institutions and private sector companies have been running programs to support the entrepreneurship to make contribution to the economical and social development of Turkey.Entrepreneurship is a multidisciplinary topic so it is difficult to make an exact definition. In this study; people who set up their business are accepted as entrepreneurs. In the scope of the study; it is aimed to find the relationship between the entrepreneurship and entrepreneur?s personality in addition to the factors affecting the entrepreneurial decision. The target group of the study is composed of the entrepreneurs having business in production and service business in Istanbul, Kayseri and Van provinces. A questionnaire having three parts is developed to collect data for the study. First part of the questionnaire is about the factors having influence on the decisions to establishment of the business, second part is about the personality characteristics, and third part is about the demographic features of the entrepreneurs. 178 questionnaires are collected from the companies in the targeted regions and their results are analyzed statistically.According to the research results; most of the entrepreneurs set up their own businesses before they are 30 years old. Moreover most of them were born and grown up in big cities and graduated from high school or university. In addition, it is founded most of their parents running their own business. The research is resulted in that entrepreneurs have some specific personality traits, however there is no big difference in these traits in terms of the entrepreneur?s age, education, places that they are born. However, it is founded that personality traits differs in entrepreneur?s location and places that they spent most part of their life