Dönüşümsel ve etkileşimsel liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisi: TPAO örneği
The effects of transformational and transactional leadership on job satisfaction: TPAO case
  1. Tez No: 257847
  2. Yazar: MAKBULE ÇUBUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU İLSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışmanın yapıldığı kamu kurumunda etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik tarzları ve bu liderlik tarzlarının iş tatmini ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle ilgili kamu kurumunda görev yapan yöneticilerin hangi tarz liderlik özelliklerine uygun davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonraki kısmında liderlik tarzlarının iş tatminine olan etkisi incelenmiştir. Son olarak; çalışanların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu ve medeni halinin iş tatmini değerlendirmelerinde fark yaratıp yaratmadığı araştırılmıştır.Araştırma kapsamında, Enerji Bakanlığı'na bağlı kurumlardan biri olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) merkez bölge birimlerinde anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır.Yapılan analizler sonucunda kurum genelinde, etkileşimsel liderliğe kıyasla yöneticilerde dönüşümsel liderlik tarzının hakim olduğu sonucuna varılmıştır. Liderlik tarzlarının iş tatminine etkilerinin analizleri sonucunda, etkileşimsel liderliğin iş tatmini etkilemediği, dönüşümsel liderlik ile iş tatmini arasında olumlu bir ilişki olduğu ve dolayısıyla, dönüşümsel liderliğin etkileşimsel liderliğe kıyasla iş tatminini daha çok etkilediği sonucuna varılmıştır. Son olarak; yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumun iş tatmininde anlamlı bir fark yaratmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine transformational and transactional leadership styles and their effects on job satisfaction at Turkish Petroleum Corporation. First, leadership styles of the managers were examined. Afterwards, the effects of leadership style on job satisfaction were investigated. Finally, the differences in job satisfaction based on demographic characteristics were evaluated.Data was collected by a questionnaire from several departments of the central organization of Turkish Petroleum Corporation; a related Institution of Ministry of Energy and National Resources.The results of the analysis suggest that transformational leadership style is more common than transactional leadership. Furthermore, transactional leadership didn?t have a meaningful effect on job satisfaction; while, transformational leadership had a positive effect. Therefore, transformational leadership had a greater effect on job satisfaction than transactional leadership. Finally, there was no difference in employees? job satisfaction levels based on their age, gender, educational background, and marital status.