İşletmelerin danışman kullanma eğilimlerinin belirlenmesi ve danışman seçiminde izledikleri yöntemler
Determination of firms? tendency of using consultants and the methods of consultant selection
  1. Tez No: 257865
  2. Yazar: MUZAFFER BURCU BİLDİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yönetim danışmanlığı, örgütlere ve yöneticilerine örgütsel hedeflerine ulaşmalarında, yönetsel sorunları çözmek, örgütsel değişimi gerçekleştirmek ve yeni fırsatları tanıtmak için yardım eden, bağımsız bir profesyonel hizmettir. Türk ekonomisine tartışmasız katkıda bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) profesyonel yol göstericilere, bir başka deyişle danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar Bu çalışmada Türkiye'deki KOBİ'lerin danışman kullanma eğilimlerinin ve sebeplerinin belirlenmesi, danışman ve danışmanlık kurumu seçiminde izledikleri yöntemlerin incelenmesi ve bu bulguların katılımcıların ve işletmelerin demografik faktörleri ile ilişkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Araştırma verilerinin elde edilmesine yönelik olarak anket uygulamasından yararlanılmıştır. Veriler 222 işletme sahibi/ortağı ve profesyonel yöneticinin görüşlerini içermektedir.İşletmelerin danışmanlık hizmetlerine başvuru amaçları ve hangi alanlarda bu hizmetlere başvurduğu veya başvurmayı düşündüğü, tespit edilmiştir. KOBİ'lerin hizmet aldığı danışman ya da danışmanlık firması ile tanışma yolları sorgulanmış, danışmanlık hizmetlerini hangi kaynaklardan aldığı tespit edilmiştir. Daha önce danışmanlık hizmeti kullanmamış işletmelerin bu hizmetten yararlanmama nedenleri sorgulanmıştır. KOBİ'lerin danışmanlık hizmeti alacağı kurumu ve danışmanı seçerken dikkat ettikleri kriterler tespit edilmiş; bir danışmandan beklenen kişisel özellikler ve beceriler araştırılmış; kaliteli bir danışmanlık hizmetinin gerekleri sorgulanmıştır. Bulguların seçilen demografik faktörlerle ilişkisi tespit edilmiştir.Bu çalışma danışmanların ve danışmanlık hizmeti veren kurumların, KOBİ'lerin danışmanlık hizmetleri hakkında beklentilerini daha iyi tanıma ve anlama fırsatı verecek, danışmanlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Management consulting is an independent professional service which performs to help organizations and their managers in attaining their organizational goals, resolves administrative problems, achieves organizational changes and introduces new opportunities. The Small and Medium- Sized Enterprises (SME) which undeniably contribute to the Turkish economy, need professional guidance, in other words consultancy services.In this study, it is aimed to determine the Turkish SMEs tendencies and the reasons to use a consultant, to investigate their methods for selection of a consultant and a consultancy institution, and to determine the relationships between these findings and the participants and firms demographic factors.The survey method is used to obtain the research data. The data is included the views of 222 business owners / partners and professional managers.The purposes of applying consulting services and which fields the firms apply these services were determined. SMEs ways of meeting a consultant or a consulting firm is questioned and the resources for consulting services that SMEs apply, were identified.The reasons of why consulting services are not used are questioned to the firms that did not use the consulting services before. The criteria which SME?s follow while choosing a consulting firm of a consultant were identified, personal characteristics and skills that a consultant must have, were investigated and needs of a qualified consulting service were questioned. The relationships between these findings and the participants and firms demographic factors were determined.This study will provide an opportunity to identify and to better understand the expectations of the SMEs about the consulting services and will be a pathfinder to improve the consulting services.