Cumhuriyet sonrası kültürel kurumsallaşma ve Türk halk müziğine etkileri
Republic cultural institutionalization and its effects on the Turkish folk music
- Tez No: 257876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZARSLAN, PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde halk müziği geleneği çerçevesinde oluşturulan kurum kültürü ve bu yeni oluşumların halk ürünlerinin icra, koruma ve aktarımı hususlarında ne kadar etkili olduğu ile etkileme, şekillendirme ve yeniden yaratma biçimlerinin nasıl işlediğini ele alan çalışma Cumhuriyet dönemi öncesinden başlayarak günümüze dek süregelen problemleri irdelemektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde halk müziğinde günümüzün dahi temel tartışma konularından olan beste-anonimlik meselesi göz önünde bulundurularak TRT halk müziği repertuarı incelenmiş, yukarıda bahsedilen kurumsallaşmanın etkileri sonucu yeniden yaratım sürecinde anonim olarak geçen beste türkülerin örneklerle tespitine çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise tespit edilen problemlerin ışığında halk müziği alanında yeni kültürel kurumsal yapılanmaların nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the institutional culture of which has been formed comprising the folk music tradition in our country and outlines the extent of such new formations on certain issues such as performance, protection and transfer of certain folkloric products as well as the application methods of such influences, formations and re-creation forms by taking into consideration certain problems starting from the pre-republic era to date.In the second part of this study, in consideration of the ?composition or anonymus? matter of which is accepted as one of the still ongoing basic discussion issues of the contemporary folk music, the TRT folk music repertoire was examined; and various composed folk songs of which have already been classified as ?anonymus? as a result of the instutionalization effects mentioned above were re-sorted as ?compositions? by giving several examples.In the conclusion section, in consideration of the problems stated herein, an evaluation was provided regarding certain issues that should be taken into consideration in regard of the new cultural and institutional formations concerning the folk music.