Sistemik banka yeniden yapılandırma uygulamaları
Systemic bank restructuring applications
- Tez No: 257877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bankacılık sektörü finansal sistemin en önemli kesimini oluşturmakla birlikte mikro ve makro boyutta birçok faktörün etkisi altındadır. Bu ortamda faaliyet gösteren bankalarda zaman içerisinde finansal sorunlar oluşmaktadır. Finansal yapısı sorunlu olan ve sistemik riske dönüşerek bankacılık sektörünü tehdit eden bankalar düzenleyici otoritelerce yeniden yapılandırılmaktadır.Sistemik banka yeniden yapılandırma sürecinde öncelikle geçici ödeme güçlüğüne düşen fakat faaliyetlerine devam edebilecek bankalarla, finansal yapısı kalıcı bir şekilde bozulan bankalar tespit edilmektedir. Finansal yapısında geçici sorunu olan bankalar finansal, operasyonel ve yapısal yeniden yapılandırma araçlarıyla güçlendirilmekte, faaliyetine devam edemeyecek düzeyde sorunu olan bankalar ise tasfiye edilmektedir.Uluslararası alanda sistemik banka yeniden yapılandırmada düzenleyici otoriteler daha çok ödeme gücünün artırılmasına yönelik finansal yapılandırma araçlarını kullanmıştır. Bu amaçla, merkez bankasınca likidite desteği, yeniden sermayelendirme, sorunlu aktiflerin bankalardan uzaklaştırılması vb. araçlara öncelikli olarak başvurmuştur.Benzer şekilde Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması sürecinde sonuçları daha erken alınması nedeniyle finansal yeniden yapılandırma araçları kullanılmıştır.Yürütülen banka yeniden yapılandırma programı ile birlikte hem kamu bankaları hem de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki bankalar bankacılık sektöründe daha rasyonel bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır. Böylece, daha önceden kırılgan bir şekilde faaliyet gösteren bu bankaların sektörde neden oldukları finansal sorunlar genel olarak giderilmiştir. Ayrıca, sektörün sermaye yeterlilik rasyolarının ve likidite yeterlilik oranlarının yüksek seviyede seyretmesi, bankaların portföylerinde sorunlu yabancı menkul kıymetlerin olmaması yaşanmakta olan küresel krizin etkilerinin nispeten daha hafif bir şekilde geçirilmesine imkan sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector constitutes the main part of financial system. But banks are also affected by both micro and macro many factors. The banks operating in these conditions may have financial problems in time. The banks, which have defeats in this financial structure and threaten the banking system by being turned into systemic risk, are being restructured by the regulatory bodies.In the systemic restructuring process, firstly a determination is made between permanent problem banks and temporary insolvent banks. Insolvent banks are restructured with financial, operational and structural instruments. Then, the banks with permanent financial weaknesses are liquidated.In international level, in the systemic restructuring regulatory bodies mainly concentrate on financial restructuring instruments which aim at solvency problem. In this term, central bank?s liquidity support, recapitalization, liquidation of problem loans are among the core techniques implemented.Similarly, in the restructuring process of Turkish banking sector it is mainly concentrated on financial restructuring instruments.Either state owned banks or Savings Deposit Insurance Fund Banks started to perform in a more rational way of banking activities with bank restructuring program. Thus, financial problems in the banking sector due to fragile structure of banks are removed generally. Furthermore, effects of global crisis experienced relatively low to banking sector with high capital adequacy and liquidity adequacy ratios of the banking sector and better foreign securities position of the banks.