Stratejik yönetimde strateji geliştirme araçları: Kozmetik ürünleri alanında rekabet algılaması
Strategic development tools in strategic management: Competition perception in cosmetic products field
- Tez No: 257890
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Stratejik yönetim ve strateji geliştirme araçlarının kullanımının önemi işletme karar vericileri için her geçen gün artmaktadır. Bu açıdan stratejik yönetim ve strateji belirleme araçlarının kullanımı ve bu alandaki gelişmelerin izlenmesi gerekli ve yararlı olmaktadır. Bu genel amaçlar doğrultusunda ele alınan çalışmanın birinci bölümünde, stratejik yönetimin tanım, önem ve özellikleri incelenmiş, stratejik yönetimin tarihsel gelişimi, tasarım, planlama konumlandırma, girişimcilik, bilişsel öğrenme, güç, kültür, çevre ve biçimleşme okulları temellerinde ele alınmış, stratejik yönetim süreci stratejik analiz ve stratejik geliştirme, strateji seçimi ve uygulanması başlıkları altında incelenmiştir.İşletme stratejileri ve strateji geliştirme teknikleri adlı ikinci bölümde, büyüme, mevcut durumu koruma, geri çekilme ve karma stratejiler başlıkları çerçevesinde jenerik stratejiler ele alınmıştır. Strateji geliştirme teknikleri örgütün mevcut durumuna, çevresine ve yönetsel boyutuna yönelik olarak ele alınmış, ilaveten portföy matrisleri ve yardımcı teknikler incelenmiştir. Bu çerçevede örgütün yönetsel boyutuna yönelik tekniklerden, işletme sosyal performans analizi, yönetim yapabilirlik analizi, üst yönetim yapabilirlik analizi ve space analizleri, örgütün çevresine yönelik tekniklerden örgüt paydaş analizi ile örgütün mevcut durumuna yönelik tekniklerden stratejik dört faktör analizi Türkçe literatüre kazandırılmaya çalışılmıştır.Kozmetik ürünleri alanı rekabet algısı analizini içeren üçüncü bölüm bulgu ve sonuçlarının ele alındığı üçüncü bölümde, kozmetik ürünleri alanı rekabet algısı analizi yapılmış, rekabet algısının işletme özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, kozmetik ürünleri alanı rekabet algısının ortanın üzerinde bir şiddette olduğu ve işletme demografik özelliklerine göre farklılaştığı yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of strategic management and the use of tools specific to strategic development has gaining importance especially for decision makers. Hence, it is necessary to follow the developments occuring in these fields. In the first part of this study, which has been carried to set an example to such aforementioned necessity, the definitions, historical development, importance, and dimensions of strategic management are discussed while focusing on desing, planning, positioning, entrepreneurial, cognitive learning, power, cultural, environmental and confuguration as major schools of thinking. The process of strategic management is articulated under the headings of strategic analysis, strategic development and strategic choice and implimentation.In the second chapter titled Management Strategies and Strategy Development Techniques, generic strategies such as, expansion, stability, retrenchment strategies. Strategy development techniques are studied by paying close attention to its current situaion, environment, and behavioral dimensions of the organization while analysing some portfolio matrices. Within this framework, among the techniques developed for the behavioral demension of the organization, organization social performace analysis, managerial capability, top management capability feasibility and space analyses, and among those on the organization?s environment, organizational stakeholder analysis and lastly, among the techniques on the status of the organization strategic four-factor analysis are added to the research literature in Turkish.The third chapter is composed of the results of Cosmetic Products Area?s competition perception analysis with a focus on whether or not the perception of comptetion differs on the bases of the demographic dimensions of the organizations. The results suggest that, the perception of sectoral competition of cosmetic products is above medium in force and differ on the grounds of organizations? demographic dimensions.