Kalite fonksiyonu yayılımında bulanık mantık tabanlı değerlendirme: Yüksek öğretimde bir uygulama
Fuzzy logic based quality function deployment & an application in higher education
  1. Tez No: 257891
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kalite Fonksiyonu Yayılımı, müşteri gereksinimlerinin üretim sürecine yansıtılmasında kullanılan çok etkin bir planlama aracıdır. KFY sürecinin temel girdilerinden olan önem ve ilişki değerlendirmeleri sözel niteliktedir. Geleneksel uygulamalarda bu değerler kesin sayılarla ifade edilir.Bulanık mantık, bünyesinde belirsizlik barındıran sözel ifadelerin sayısallaştırılmasında kullanılan bir yaklaşımdır. Sözel ifadeleri, bünyelerinde barındırdıkları belirsizliği yansıtacak bulanık sayılarla ifade eder. Bu tez çalışmasında KFY sürecinin sözel değerlendirmeleri için kesin sayılar yerine bulanık sayıların kullanılmasının daha uygun olduğu öngörülmüş, KFY sürecine bulanık mantık yaklaşımının nasıl kullanılabileceği incelenmiştir.Bütüncül bir Bulanık KFY modeli geliştirilen bu çalışmada müşteri gereksinimlerinin önem değerlendirmeleri ve bu gereksinimler için durum değerlendirmelerinde kullanılmak üzere yeni bir bulanıklaştırma yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen model, eğitimde kalite iyileştirmesine yönelik olarak, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yapılan bir uygulama ile gösterilmiştir. Uygulamada bulanık değerlendirmenin yanı sıra kesin sayılarla yapılan değerlendirme sonuçları da gösterilmiş, ?en yüksek üyelik? ve ?kitle merkezi? durulaştırma yöntemleri ile elde edilen sonuçlar, kesin değerlendirme sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality Function Deployment is an effective planning tool that is used to reflect the requirements of the customers to the production process. Importance and relationship evaluation which are the main inputs of the quality function deployment process are in linguistic attribute. In traditional applications these values are expressed in certain numbers.Fuzzy logic is an approach which is used to quantify the linguistic expressions that have fuzziness in its structure. It expresses the linguistic expressions with fuzzy numbers that reflects fuzziness inherent it. In this thesis study, for the linguistic evaluations of the Quality Function Deployment process, it is foresseen that fuzzy numbers are more appropriate than the certain numbers, and it is studied how the Fuzzy Logic approach is used in Quality Function Deployment process.In this study, in which a inclusive Fuzzy Quality Function Deployment model is developed, a new fuzification method developed for the importance evaluations of customer requirements and attitude eveluation of this reqirements. Developed model is presented with a application in Gazi University Faculty of Economics and Administrative Sciences aimed at improving the quality in education. In the application, as well as fuzzy evaluation reults the evaluation results of certain numbers is also presented and this results compared with the results obtained from max membership and centroid defuzzificaion methods.