Küreselleşme sürecinde siyasetin bir belirleyeni olarak din: Abhazya ve Güney Osetya örneği
Religion as a determinent of politics in the course of globalization; Regional examples of Abkhazia and South Osetia
  1. Tez No: 257918
  2. Yazar: ANANO KORKIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİ UÇAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma içerisinde küreselleşme sürecinde din ve siyaset arasındaki ilişki analiz edilmeye çalışılarak, 2008 yılında Gürcistan'da meydana gelen savaşın arkasından yaşanan gelişmeler, analiz edilen ilişki çerçevesinde değerlendirilecektir. Tezin ilk iki bölümü kavramsal çerçevenin oluşumu ve bu kavramlar arasındaki ilişkinin tarihsel süreç içerisinde yaşadığı değişimin değerlendirilmesine ayrılmıştır. Bu amaçla kavramların klasik ansiklopedik tanımları başlangıç noktası kabul edilerek, aralarındaki ilişkiselliğin tarihsel süreç içerisinde değişiminin de analiz edildiği bir yol izlenmiştir.Tezde söz konusu olan bölgeler için (Gürcistan'ın resmi özerklikleri ? Güney Osetya ve Abhazya) haritalar sunulmuştur. Teorik bölümünde ise küreselleşme ve kültürel kimlikler incelenirken, Samuel Huntington'ın (?Medeniyetler Çatışması?adlı eserinde yer alan ve medeniyetlerin dizilişini gösteren harita ve medeniyetler arasındaki ilişkiyi vurgulayan bir grafiğe yer verilmiştir. Tezde vurgulanan tüm kavramların oldukça anlaşılır ve net bir biçimde ifade edilmesine çalışılmıştır.Bu konu henüz çok yeni olduğundan dolayı pek araştırılmamıştır. Dolayısıyla konuyu en anlaşılır şekilde anlatmak için tarihsel belgelerle giriş yapılarak ve bölgelerin tanıtımı da ihmal edilmeden, kitaplardan daha çok bu konu hakkında hükümetler, din adamları, teoloji uzmanları ve siyasetbilimcileri tarafından yapılmış yorumlar ve görüşler ile söz konusu kişi ya da kişilerin gazetelere ve gösel basına vermiş oldukları röportajlar bilgi kaynağı olarak kullanılmıştır.Tezin temel konusu siyasette ?din? in rolüdür. `Cuius regio eius religio' ? yönetilenin dini yöneticinin dinidir, yani siyasi bir topluluğun dini belirleyen yöneticidir. Tezin temel amacı bu konunun anlaşılır bir biçimde analiz edilmesi ve örneklerin de bu çerçevede ele alınarak analiz içerisinde dahil edilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this paper I have investigated the relationship between religion and politics. `Cuius regio eius religio? (The Religion of the ruler is the religion of the ruled) is one of the main ideas analized in this thesis. As the main example of the abovementioned subject I discuss the events that took place very shortly after the war which occured in the republic of Georgia in 2008.In the first two parts of the thesis you will find more theoretical information: classical descriptions of the main subjects including data from encyclopedias. This is then followed by a nerrative on the changes that relationship between religion and politics underwent.For the regions highlighted in the thesis (Autonomous Republics of Georgia: South Osetia and Abkhazia) political maps have been provided. This was done so in order to make it easier for the reader to understand the region. Other graphics that are used in the thesis are found in the theoretical part: a map from the famous ?Clash of Civilizations? by Samuel Huntington and a table showing the relationship between these civilizations. These maps have been put in this thesis ın order to explain the discussed ideas in a more vivid way.As mentioned above, the researched events took place in the year 2008. Therefore the subject has not yet been studied thoroughly. For this reason, the main sources of my research were old history books on this region; various newspaper interviews with politicians, theologists and sociologists; and official letters and statements of political and religious leaders from a wide range of newsreports from Georgia, Russia and other countries.