Peyami Safa'nın kitap halinde yayımlanmış eserlerinde güzel sanatlar
Fine arts Peyami Safa's published books
  1. Tez No: 257919
  2. Yazar: TÜLİN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Peyami Safa, kendi kendini yetiştirmiş, kültürlü ve çok yönlü bir yazardır. Felsefe, estetik, güzel sanatlar, tarih, hukuk sosyoloji, psikoloji, tıp konularında bilgi ve görüş sahibidir. Bu tez çalışmasında yazarın düşünce yazılarında, bu imzayla yazdığı hikâye ve romanlarında güzel sanatları ele alışı üzerinde durulmuştur. Peyami Safa, Doğu, Batı düşüncesine bağlı olarak eserlerinde güzel sanatları kültürel bir kaynak olarak kullanmıştır.Estetik, bütün güzel sanatları inceleyen bir felsefe disiplinidir. Estetiğin temel kavramı olan güzellik, sanatçıya ve sanatçının yarattığı eser karşısındaki insana bağlıdır. Birinci bölümde sanatçı, eser ve insan arasındaki ilişki incelenmiştir.Edebiyat, güzel sanatlar arasında maddî malzemeye dayanmayan tek sanat şubesidir. İkinci bölümde Peyami Safa'nın dil ve edebiyat konusundaki görüşlerine, düşüncelerine yer verilmiştir. Yazarın edebiyat türlerine yaklaşımı ele alınmıştır. Türk Edebiyatı'nda ilk defa roman kahramanlarının bakış açısını esas alan yazar Peyami Safa'dır. Üçüncü bölümde Peyami Safa'nın eserlerinde yer alan plastik, fonetik ve görsel sanatlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Peyami Safa is a versatile, sophisticated and self-educated writer. He has big knowledge on philosophy, aestehetics, fine arts, history, law, sociology, psychology and medicine. In this thesis study, we wanted to state the fine arts which the writer wrote in his stories and novels under his signature. Peyami Safa, in his works used fine arts as a source of culture influencing from Europan culture.Aestehetics is a psychology subject which studies all the fine arts. Beauty as a main subject of aestehetics, depending on the artist and the human being who have created the work. In the first part, the relaition between the artist, work and human being was studied.Literature is the only branch among fine arts which doesn?t depend on physical equipments. In the second part there are Peyami Safa?s thoughts and ideas on language and literature. Writer?s approach to literature descriptions was discussed. Peyami Safa is the first writer who describes the main character?s point of views in the novels in Turkish literature. In the third part; Plastic, phonetic and visual arts, which mainly we come up, were studied.