İmalat firmalarında çevresel harcamaların muhasebeleştrilmesi ve bir uygulama
Accounting of environmental expenses in manufacturer firms and an application
  1. Tez No: 257932
  2. Yazar: İRFAN KADAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde ortaya çıkan çevre sorunları çevre bilincinin artmasına neden olmuş ve işletmelerin çevre konusunda daha duyarlı olmalarını gerektirmiştir. İşletmelerin artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek ve pazarda kalıcı olabilmek için çevreye önem vermesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla işletmelerin faaliyetlerini yürütürken çevreyi korumaları ve geliştirmeleri gerekliliği sosyal sorumluluk açısından ortaya çıkmıştır.İşletmelerin çevreyi koruma ve geliştirme faaliyetlerini yürütürken ek olarak çevresel maliyetler ortaya çıkmaktadır. Ek çevresel maliyetlerin çevreye göre yeniden sınıflandırılması gerekmektedir.Bu çalışmada çevresel maliyetler sınıflandırılarak bir imalat firmasında çevresel maliyetlerin birim maliyet üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems emerging nowadays has contributed to enhancement of environmental consciousness and required establishments to act more responsibly towards environment. Establishments are required to give importance to the environment for keeping attuned to increasing competitive conditions and stay in the market. Accordingly requirement for establishments to protect and enhance the environment while performing their activities has emerged as an aspect of social responsibility.Additional environmental costs arise when establishments carry out environment protection and enhancement activities. It is required to reclassify additional environmental costs according to the environment.This study inspects effect of environmental cost on the unit cost in a manufacturer firm by classifying environmental costs.