Türk vergi mevzuatı çerçevesinde tranfser fiyatlaması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve vergilendirme
Distribution of hidden income by using transfer pricing and taxation in accordance with Turkish tax legislation
- Tez No: 257934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak ulusal ekonomiler bütünleşmiş ve çok uluslu şirketler giderek dünya ekonomilerinde daha fazla söz sahibi olmuşlardır. Bununla birlikte ana şirketin ilişkili olduğu şirketlerde yaptığı mal alış verişlerinde uygulanacak transfer fiyatlarının belirlenmesi önde gelen konularından biri olmuştur. Ülkeler arasındaki vergi rekabetinin neden olduğu ve zararlı vergi uygulamalarına yol açan vergi oranlarındaki ve politikalarındaki farklılıklar, çok uluslu şirketlerin bunları kullanarak vergiden kaçınmalarına neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak transfer fiyatlaması hem vergi idareleri hem de şirketler açısından en önemli konuların başında gelmektedir.Bu çalışmada transfer fiyatlaması müessesesinin çıkış noktası olan vergi rekabeti kavramına değinilmiş, zararlı vergi rekabeti ve uygulamaları incelenmiştir. Ülkemizdeki transfer fiyatlaması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı müessesesinin irdelenmesi için bunun Türk vergi sistemindeki yerine ve Kurumlar Vergisi Kanununda yer alan transfer fiyatlaması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hükümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization, national economies integrated and multinational companies have more about to say on the world economies gradually. However, determining the transfer prices that will be used by the parent company while trading with the related companies, became one of the most significant subject. The differences of tax rates and politics causes the tax competation between the countries and engender the harmful tax practices, causes the multinational companies to avoid taxes. As a result of this, transfer pricing becomes of the most significant subject for tax administrations and companies.In this study, tax competation concept which is the starting point of transfer pricing of institution, refered and the harmful tax competation and its practices examined. To study the institution that distributes hidden income by transfer pricing in our country, its place in the Turkish tax system and the judgements of the distribution of hidden income by transfer pracing in Corporate Tax Law.