İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ve askeri hastanede bir uygulama
The relationship between job satisfaction and corporate loyalty and analysis in military hospitals
  1. Tez No: 257941
  2. Yazar: DENİZ DERYA AKTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırma asker hastanelerinde görev yapan hekimlerin is tatminleri ileörgütsel bağlılıkları arasındaki iliskilerin belirlenmesi amaçlanmıstır. Amaçdoğrultusunda hazırlanan anket 2009 yılı Kasım ayında ?stanbul'da faaliyet gösterenKasımpasa Asker Hastanesi'nde görev yapan 100 hekime uygulanmıstır.Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistiksel programındaanaliz edilmistir. Anket sorularının güvenilirliğini belirlenmesinde Cronbach'sAlpha katsayısından, arastırmaya katılan hekimlerin demografik özelliklerininbelirlenmesinde frekans ve yüzde tanımlayıcı istatistiklerinden, uzman hekimlerin istatmin düzeyleri ve kurumsal bağlılık düzeylerinin belirlenmesinde minimum,maksimum aritmetik ortalama standart sapma istatistiklerinden, uzman hekimlerinkurumsal bağlılık düzeyleri ve is tatmin düzeylerinin demografik özellikleri arasındave kurumsal bağlılık ve is tatmin boyutları arasındaki iliskilerin Pearson Ki-Kare, TTesti , Anova testlerinden faydalanılmıstır.Arastırma sonucunda; askeri hastanelerde görev yapan hekimlerin istatminleri düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönlü iliskilersaptanmıstır. Askeri hekimlerin is tatminleri düzeyleri arttıkça örgütselbağlılıklarının da yükseldiği sonucuna varılmıstır. Ayrıca arastırmada hekimlerinhizmet süreleri ile is tatminleri düzeyleri arasında anlamlı iliskiler saptanmıstır.Hekimlerin cinsiyetleri ve hizmet süreleri ile örgütsel bağlılıkları arasında iliskilerolduğu sonuçlarına ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between job satisfaction ofdoctors working in military hospitals and corporate loyalty. To this end, a survey wasprepared and in November, 2009 it was executed among 100 doctors who work inKasımpasa Military Hospital in Istanbul.Survey results are analyzed on a computer using SPSS 15.0 statisticalprocedures software. We used Cronbach?s Alpha to determine the credibility ofquestions; frequency and percentage definition statistics to determine demographiccharacteristics of doctors who took the survey, minimum, maximum and arithmeticmean standard deviation statistics to determine the levels of specialist doctors? jobsatisfaction and corporate loyalty; Pearson Ki-Square, T test, Anova and Tukey teststo determine the relationships between specialist doctors? corporate loyalty and jobsatisfaction and demographic characteristics.The results showed that there is a positive relationship between jobsatisfaction and corporate loyalty in doctors who work in military hospitals. It isconcluded that as military doctors? job satisfaction increases, so does their corporateloyalty. Also, while there was not a relationship between job satisfaction and age,gender, marrital status, there was a significant relationship between the length ofemployment and job satisfaction. Doctors? corporate loyalty and their age andmarrital status was also not related while there was a relationship between genderand employment time and corporate loyalty.