Özel siparişlerde maliyetleme ve tarımsal sulama makinesi üreten bir işletmede vak'a çalışması
Specific orders costing and a business generating agricultural irrigation machine case study
  1. Tez No: 257940
  2. Yazar: BARIŞ MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Üretim işletmeleri amaçlarını gerçekleştirebilmek, rekabet güçlerini ve kârlılıklarını arttırabilmek için kapsamlı ve doğru maliyet muhasebesi bilgilerine ihtiyaç duymaktadırlar.Uygulamada maliyet muhasebesi yöntemleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bu yöntemlerden biri olan sipariş maliyet sisteminin en önemli özelliği siparişlere göre maliyetlerin doğrudan doğruya saptanabilmesidir. Bu özelliği, sistemin üretim işletmelerinde geniş ölçüde uygulanmasını gerektirse de sistemin bazı sakıncaları (maliyetli ve zaman alıcı olması vb.) ve işletmelerin yapısal eksiklikleri dolayısıyla birçok işletmede uygulanmadığı da bir gerçektir.Sipariş maliyet sisteminin tarımsal sulama makinesi üreten bir işletmede uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla hazırladığımız bu çalışmada, işletmenin uygulamakta olduğu maliyet yöntemi ile sipariş maliyet sistemi arasındaki farklar tespit edilerek, sipariş maliyet sisteminin uygulanabilmesi için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing enterprises need a comprehensive and accurate cost accounting information to perform their objectives and to increase their competetiveness and profitability.In practice, cost accounting methods are very diverse. The most important feature of the job order cost system being one of these systems is the ascertainment of the costs directly in respect to the orders. Although this feature necessitates the application of the system widely in manufacturing enterprises, it is a fact that the system hasn?t been applied in many enterprises because of some drawbacks of the system ( high cost, time-consuming etc.) and the structural and operational deficiencies of the enterprises.In this study prepared with the aim of investigating the applicability of job order cost system in the enterprises producing irrigation machine, some recommendations are presented for the application of the job order cost system by identifying the differences between the cost method currently applied by the enterprise and the job order cost system.