Türk Hava Kuvvetleri kökenli pilotların 'Rezerv pilot' algısı: Bir model önerisi
Reserve pilot perception of Turkish Air Force origin pilots: A model proposal
  1. Tez No: 903146
  2. Yazar: TOLGA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN YAVUZYILMAZ, DOÇ. DR. ALİYE ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dünyada askeri pilotlara olan ihtiyaç her geçen yıl artmaktadır. Bu ihtiyacın başlıca sebepleri; tırmanan kriz ortamı, buna bağlı olarak savaşta kilit rol oynayan hava kuvvetlerini güçlendirme politikası, artan görev çeşitliliği, envantere giren yeni nesil uçaklar ve harekât yönetebilme kabiliyetine sahip uçucu personel ihtiyacı olarak sıralanabilir. Ülkemizde de askeri pilot ihtiyacı özellikle 2016 yılından sonra bariz bir şekilde artmıştır. Bu çalışmada tüm dünyada giderek artan askeri pilot ihtiyacına istinaden, birçok ülkede örneği bulunan 'Rezerv Personel' uygulamasının pilotluk branşı açıklanarak, Türk Havva Kuvvetleri kökenli pilotların rezerv pilot algısının ücret tatmini ve örgütsel bağlılıkla ilişkisi incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak literatürde kullanılan ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik değişkenler ile“Örgütsel bağlılık Ölçeği”,“Ücret tatmini Ölçeği”ile yine araştırmacı tarafından hazırlanan ve güvenilirliği test edilen“Rezerv pilot algı ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma, Türk Hava Kuvvetleri kökenli pilotlar arasında yapılmış olup 203 pilot, oluşturulan çevrimiçi ve yüz yüze anket formuna cevap vererek katılım sağlamıştır. Elde edilen veriler sonucunda pilotların kullandıkları askeri uçak tipi, askeri uçuş saati, gelirleri ve çalıştıkları şirketler ile rezerv pilot algıları arasında bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca rezerv pilot algılarının ücret tatmini ile negatif yönde, örgütsel bağlılık ile pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for military pilots in the world is increasing every year. The main reasons for this need can be listed as the escalating crisis atmosphere, the policy of strengthening the air forces that play a key role in the war, the increasing diversity of missions, the new generation aircraft entering the inventory and the need for flying personnel with the ability to manage operations. In this study, the pilot branch of the 'Reserve Personnel' program, which has many examples in many countries, was explained in response to the increasing need for military pilots all over the world, and the relationship between Turkish Air Force pilots' perception of reserve pilots and salary satisfaction and organizational commitment was examined. The demographic characteristics used in the literature,“Organizational Commitment Scale”,“Salary Satisfaction Scale”and“Reserve Pilot Perception Scale”prepared by the researcher and tested for reliability were used as data collection tools. The study was conducted among pilots who resigned or retired from the Turkish Air Force pilots and 203 pilots participated by responding to the online and face-to-face survey form. As a result of the data obtained, a relationship was found between the type of military aircraft pilots use, military flight hours, their salaries and the companies they work for and their perceptions of reserve pilots. In addition, it was found that reserve pilot perceptions have a negative relationship with pay satisfaction and a positive relationship with organizational commitment.