İlaç sektöründe iletişim kanallarına yönelik CRM uygulamalarının hekimlerin ilaç tercihlerindeki rolü üzerine pilot bir araştırma
The research of the pharmaceutical industry based on the effects of the presentations and CRM applications acting on the medicine choices of the doctors
- Tez No: 257965
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Pazarlama Anabilim Dalı'nda ?İlaç Sektöründe İletişim Kanallarına Yönelik CRM Uygulamalarının Hekimlerin İlaç Tercihlerindeki Rolü Üzerine Pilot Bir Araştırma? konulu yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Genel olarak CRM(Costumer Relationship Management; Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulamaları ve gelişim süreçlerine açıklık getirilerek, İlaç firmalarının karar süreçlerinde etkili olan ?Hangi CRM uygulamasının ne oranda kullanımının en verimli olduğu? temel sorununa yanıt alınmaya çalışılmıştır.İstanbul bölgesinde yapılan bu araştırma, hekimlerin ilaç tercihinde etkili olan CRM uygulamalarını belirlenmeyi amaçlamıştır. Ayrıca ilaç firmalarının son dönemlerde uygulamaya başladıkları teknoloji ağırlıklı CRM uygulamalarının hekimler algılarında ne ölçüde kabul gördüğü ve ilaç tercihlerinde etkili olduğu konusuna açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis Of Master?s Degree, this is the research of the pharmaceutical industry based on the effects of the presentations and CRM applications acting on the medicine choices of the doctors. This is done by both interpretation and the developments of the CRM applications. There are questions that affect the Pharmacutical companies in their decisions; ?For each CRM application, which rate of implimentation is the most efficient?? at the ?Istanbul University Institution Of Social Sciences Major Department Of Marketing?The aim of this investigation realized in Istanbul is to identify the effects of the CRM applications while the doctors are choosing the medicine. On the other hand, interpretation of the acceptance rate and the effects on Doctor?s choices of the technology-based CRM applications that are implimented by the pharmacutical companies in the last period is mentioned.