Bankacılıkta kritik başarı faktörleri ve Türkiye uygulaması
Critical success factors in banking and Turkey practice
  1. Tez No: 257964
  2. Yazar: TAYLAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kasım 2000 ve Şubat 2001'deki krizden sonra, Türkiye'nin gayrisafi milli hasılası %9,4 küçülmüştür. Kriz sırasında ve sonrasında 21 bankaya el konulmuştur. Bankacılık sisteminin , ülkenin ekonomik durumu ile doğrudan ilişkili olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.Bu tez Türkiye'de 1997-2003 arasında el konulan bankalara genel bakışı içermektedir. 1997-2003 arasında el konulan bankaların finansal yapıları (Batık Krediler/ Krediler, sermaye yeterlilik rasyosu, varlıklar/özsermaye ), bankacılık sektöründeki payı, şube sayısı, faaliyet süresi incelenmiştir.Ayrıca hükümet tarafından el konulmayan bankaların Aktif Karlılığı (Net Kar/Aktif Toplamı) ile şube sayısı, faaliyet süresi, sektördeki payı arasındaki ve net kar ile şube sayısı, faaliyet süresi, sektördeki payı arasındaki korelasyon incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the crisis of November 2000 and February 2001, Turkey?s GNP got smaller by 9,4 %. During and just after the crisis 21 banks were seized by the state. The scene became more clear to everyone; banking system is directly related with country?s economy.This thesis involves general view of seized banks by state between 1997-2003. In this study the banks that are seized by state are accepted as unsuccessful banks. Financial structure (Bad Loans/Loans, Capital Adequacy Ratio, Net Foreign Assets/Equity), Share in the banking sector, Number of branches, Duration of existence of seized banks by state between 1997-2003 are examined .And also correlation between Return on Assets (Net Profit/Total Average Assets) and Number of branch, duration of existence, share in the sector and correlation between net profit and Number of branch, duration of existence, share in the sector for commercial banks that are not seized by the state, are examined.