Türkiye'de erkekliğin kurgulanışında askerliğin yeri
The role of conscription in constructing masculinity
  1. Tez No: 257970
  2. Yazar: FATMA OYA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bir askere alma biçimi olan zorunlu askerlik modeli özellikle ulus-devletlerin siyasi arenaya çıkmakta olduğu dönemlerde yaygın bir model olarak kullanılagelmiştir. Çoğu ülke sonradan farklı askere alma modellerine geçmiş olsa da Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana askere alma modeli olarak zorunlu askerliği kullanmaktadr. Zorunlu askerlik hizmeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek için bir yükümlülüktür ve yasalarla düzenlenmiştir. Özellikle ülkenin kurulduğu ilk yıllar düşünüldüğünde bu modelin farklı amaçlar doğrultusunda kullanıldığı aşikardır.`Makbul vatandaşı' belirlemede kışlaya alınan ve çoğunluğunu köylü erkeklerin oluşturduğu kışlalar bir eğitim yuvası olmuştur. Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet döneminde toplumsal cinsiyet rolleri bu yeni vatandaşlık modelinin en önemli parçalarından biridir. Devletin kadın ve erkek vatandaşla ilişkisini farklı kurduğunu ve yeni erkek modelini zorunlu askerlik kavramıyla net bir şekilde görebilmekteyiz. Bu nedenle dönemin Türkiye'sinde hegemonik erkeklik rollerinin araştırılmasında devletin zorunlu askerlik uygulaması büyük önem taşımaktadır. Bu tezde de bu askere alma modelinin hegemonik erkeklikle ilişkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Male-only conscription has been used as the primary military labor source by many nation states for the last three centuries. Although many nation states have changed their military labor source model, Turkey has been using it since its founding day. Military service is obligatory for male-citizens and regulated by laws. It is obvious that conscription was used not only as a military labor source but also with different aims of the state.Militaries had turned into schools for male citizens, mostly from the rural areas, to construct `ideal citizens?. Gender was one of the most important components of this ideal citizen in Late Ottoman and Early Republican era. Military service makes the gendered relationship between the state and its citizens obvious. Therefore, since it is crucial to study the connection between hegemonic masculinity and conscription in this era, I will try to explore this relationship.