Türkiye'de erkeklik inşasının bedensel ve toplumsal aşamaları
Physical and social phases of construction of masculinity
  1. Tez No: 336528
  2. Yazar: ATİLLA BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
?Türkiye?de Erkeklik İnşasının Bedensel ve Toplumsal Aşamaları? konulu yüksek lisans tez çalışmasında erkekliğin hangi aşamalardan geçerek kurgulandığı ve devamlılığını sürdürdüğü Türkiye toplumu odaklı ele alınıp incelenmiştir. Bu bağlamda erkeklik inşasının ve sonucunda ulaşılan hegemonik erkekliğin, bir erkeğin ömrü boyunca mücadele ederek sürdürdüğü bir süreç olarak var olduğu vurgulanmış, temelde ise beş aşama ele alınmıştır: sünnet, cinsellik, askerlik, iş sahibi olma ve evlilik. Bu aşamalardan sünnet bedensel; cinsellik hem bedensel hem toplumsal; askerlik, iş sahibi olma ve evlilik ise toplumsal aşamalar olarak ele alınıp incelenmiştir. Türkiye?de egemen erkekliğin bu aşamalardan geçilerek elde edildiği ve bu aşamaların, hegemonik erkekliğe ulaşmış erkeklerin yeni nesilleri aynı algıyla beslemeleri sonucu devamlılığını sürdürdüğü savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis themed ?Physical and Social Phases of Construction of Masculinity?, I have studied which phases masculinity has gone through and been fictionalized, and how it has been maintaining continuity based on the society of Turkey. Within this context, it has been emphasized that construction of masculinity and hegemonic masculinity as a result of this has been a phase that a man has been struggling to preserve for a life time. In this study, five phases have been discussed basically: circumcision, sexuality, military service, work and marriage. I have discussed and analyzed circumcision as a physical phase, sexuality as both physical and social phase, and military service, work and marriage as a social phase. Thus, I have argued that hegemonic masculinity is achieved through these phases; men gaining masculinity have been preserving this hegemonic masculinity by nourishing new generations with the same perception in Turkey.