Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ortaçların incelenmesi ve öğretimi -Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı orta 2 örneğinde-
Teaching of participles in Teaching Turkish As A foreign language-In The Case Of Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe Orta 2 Course Book
  1. Tez No: 257969
  2. Yazar: DİLEK PİRİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin güçlüklerle karşılaştıkları dilbilgisi konularından birisi de ortaçlı yapılardır. Bu tez çalışmasında Türkçedeki ortaç ekleri Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde(TÖMER) yabancılara Türkçe öğretilirken kullanılan Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe Orta 2 (B1) ( Yeni Hitit Orta 2) kitabı temel alınarak incelenmiştir. Bu inceleme bağlamında öznesel, tümleçsel ve sözlüksel olarak sınıflandırılan ortaçların yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde nasıl öğretileceği ile ilgili öneriler geliştirilmiş ve Yeni Hitit Orta 2 kitabında yer alan örnekler ve alıştırmalar bu doğrultuda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the difficulties among grammar subjects faced by teachers who teach Turkish as a foreign language is the structures with the participles. In this study, the participle suffixes in Turkish have been investigated and explained by basing on ?Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe Orta 2 (B1)? course book which is used to teach Turkish as a foreign language in Ankara University TOMER. In the framework of this investigation, some suggestions have been developed related to how to teach the participles which are categorized as subjective, objective, lexicographic in teaching Turkish as a foreign language and in this context the examples and the exercises of Yeni Hitit Orta 2 course book have been evaluated.