Bireysel krediler kapsamında ipotekli konut kredileri (mortgage)
Housing loans within the context of consumer loans (mortgage)
  1. Tez No: 257975
  2. Yazar: FATİN RÜŞTÜ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Konut Kredileri her ne kadar özgün bir finansal sistemin parçası olsa da bankalar, kullanıcılar ve ekonomideki kaynak dağılımı açısından bireysel krediler kapsamındadır. Taşınmaz mallara dayanan güvencesi nedeniyle göreceli olarak öteki kredilerden sağlam olması ve uygulanan yöntemler nedeniyle bu teminatın kendiliğinden doğması; konut kredilerini öteki kredilerden daha kolay bir kredi tipi kılmaktadır.Bununla birlikte, hızlı nüfus artışı ve kentleşme, artan konut ihtiyacını gündeme getirmektedir. Bu artışa karşılık yetersiz gelir düzeyi ve ekonomik yapıdaki istikrarsızlık konut edinimini zorlaştırmaktadır. Türkiye bu durumlara çözüm olarak uzun yıllardan beri birçok ülkede uygulanan bir konut finansmanı türü olan İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler Yoluyla Konut Finansmanı (Mortgage) sistemini uygulamaya başlamıştır.Buradan hareketle, bu çalışmada kavram olarak konut ve konut finansmanı, konut finansman sistemleri, konut finansmanında mortgage sistemi, kurumsal ve yasal çerçevesiyle sistemin Türkiye uygulaması ve gelişmiş ülkelerdeki mortgage sistemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
However much, house credits are a part of an original financial system; it is ranged in personnel credits by considering the banks, users and economic source distribution. House credits are more reliable credit type than the other credit types because its guarantee depends on its immovable property as a result of that it has more reliability. Besides, the credit application techniques obtain its guarantee by itself.Rapid population growth and urbanization have brought up with it an increasing housing demand. Low levels of income and unstable economic conditions make it very difficult to own a house. As a solution of this problem Turkey has recently adopted the Mortgage System, which has been applied in many countries as a housing finance method.With this motivation, in this study, as a concept, housing and housing problem, housing finance, housing finance systems, mortgage system in housing finance and Turkey application with instutitional and legal framework and developed country?s mortgage systems are examined.