Yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve algılanan faydalarına ilişkin bir araştırma
Competancy-based human resources management applications and a research for perceived benefits of
  1. Tez No: 257976
  2. Yazar: ERCAN ELATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşletmelerin hızla gelişen ve artan rekabet koşullarında varlıklarını sürdürebilmesi ve büyüyebilmesi için nitelikli işgücü ihtiyaçları günden güne artmaktadır. Bu koşullar altında, işletmelerin rakiplerine göre farklılık yaratabilmesi için sahip olmaları gereken en önemli kaynak; nitelikli, yetkinlik sahibi çalışanlar olarak ortaya çıkmaktadır. Yetkinlik sahibi çalışanların verimli ve etkin kullanılabilmesi için işletmeler artık yetkinlik bazlı uygulamalara geçmekte ve çalışanlarını bu uygulamalar ile maddi ve manevi olarak memnun etmeye çalışmaktadır. Uygulanan sistemlerdeki en önemli faktör ise çalışanların bu sistemlerden algıladıkları faydaların en üst düzeylerde olmasını sağlamaktır. Çalışanların yetkinliklerine göre benimsenen ve şekillenen yönetim anlayışlarında çalışan, içinde bulunduğu sistemin doğruluğundan ve bu sistemin faydalarının yeterliliğinden emin olduktan sonra işletmeye en fazla verimi verebilir hale gelecektir. Yetkinlik bazlı yönetim uygulamalarından çalışanların algıladıkları fayda düzeyi ne kadar yükselirse, çalışanların da sisteme uyumu ve katma değer yaratmaları o düzeyde yüksek olacaktır.Bu çalışma ile, iki farklı işletmenin yetkinlik bazlı yönetim uygulamaları sonucu sistemin çıktılarından algıladıkları faydalar analiz edilmiştir. Bu algılamaların iki işletme arasında kıyaslaması yapılmış ve işletmelerin yetkinlik bazlı yönetim sistemlerini ne düzeyde uyguladıkları, nasıl geri dönüşlerin olduğu ve ne tür farklılıkların algılandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing and increased competitive business conditions, Companies? needs of qualified labor force is growing day by day. Under these conditions, businesses can make a difference compared to its competitors should have the most important resource; qualified, competent employees as the owner is emerging. Efficient and effective use of employee competencies for competency-based business applications now passed and employees with these applications is trying to satisfy the material and spiritual. Most important consideration is applied in the systems of employees' perceived benefits of this system is to ensure the highest levels. According to the employees' competence management approach adopted and the shape of the employee, within the system's accuracy and adequacy of the benefits of this system ensure maximum efficiency of operation can then hale will. Competency-based management practices of employees how they perceive the level of benefits increases, the alignment of employees and create added value to the system at that level will be high.In this study, two different business practices as a result of the competency-based management system of the output of perceived benefits were analyzed. This comparison made between the two enterprises perceptions of the competency-based management systems and enterprise applications at what level they are, how and what kind of returns that were perceived differences have emerged.