Moore'un demokrasi kuramı açısından Latin Amerika deneyimlerinin incelenmesi
Analysing the experiences in Latin America according to Moore?s democracy theory
  1. Tez No: 257978
  2. Yazar: ALİ ÖZDEŞ AKYUVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Barrington Moore'un eserlerinde, toplumların çağdaşlaşma süreçlerinin demokrasiyle sonuçlanabilmesi için; burjuvazinin diğer sınıflarla kurduğu güç ilişkisiyle açıklanan bir demokrasi kuramı mevcuttur. Bu kurama göre, demokrasi mücadelesinde asıl olan süreç, ticaret ve manifaktürle uğraşan kesimin ayrıcalıklı sınıflara karşı hak mücadelesini içeren, kapitalist bir gelişmedir.Kuram, özellikle ABD, İngiltere ve Fransa'nın çağdaşlaşmasında, burjuvazi ve aristokrasi ilişkisinin, karşılaştırmalı tarih yöntemiyle incelenmesi üzerine geliştirilmiştir. Bu tezde, bu ülkelerdeki somut tarihsel süreçleri, Moore'un kuramsal çerçevesinin dışına çıkarak incelemeye çalıştık. Ardından, çağdaşlaşma süreci ve sınıf ilişkileri Moore'un incelediği örneklerden oldukça farklı olan Latin Amerika ülkelerinden, Meksika ve Brezilya'daki devrimci süreçlerin tarihini inceleyip, burjuvazinin sınıfsal konumunun merkezde olduğu bu demokrasi kuramının, bu iki ülkedeki demokrasi deneyimini ve sınıfların rolünü açıklamadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Barrington Moore?s democracy theory, advances the power of bourgeoisie and its relations with other classes in modernization of societies, for resulting as democracy. According to this theory, the actual process in the struggle for democracy is a capitalist developement, which includes the struggle of trade and manufacture, against the aristocratic privilege.The theory is built up as analysing the relations between bourgeoisie and aristocracy, with comparative history method, espcially in modernization of USA, Britain and France. In this thesis, we tried to analyse the historical facts in those countries, outside the paradigm of Moore. Then, we analysed the history of revolutionist progress of Mexico and Brazil, two Latin American countries which were much different in modernization and relations between social classes from the samples Moore had analysed. Finally we have the conclusion that the theory focusing on the status of bourgeoisie, does not explain the democratic experiences and the roles of classes, in these two countries.