Tedarik zinciri yönetiminde etik ticaret anlayışı ve bir araştırma
Ethical trade concept in supply chain management and a research
  1. Tez No: 257980
  2. Yazar: GÖKHAN EVCİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Etik ticaret anlayışı, tedarik zinciri yönetiminde son yıllarda sorgulanan bir konu olarak giderek artan bir öneme sahiptir. Özellikle tedarik zincirinin çok karmaşık ve uzun olduğu sektörlerde ana firmaların tedarikçilerindeki çalışma koşullarından ne derece haberdar olduğunun ve bu konuda neler yaptığının göstergesi olarak etik ticaret anlayışı ortaya çıkmıştır. Batılı perakende şirketleri bu konuda davranış kuralları oluşturarak bütün dünya üzerine yayılmış bulunan tedarik zincirlerinde etik ticaret olgusunu yerleştirmeye çalışmakta ve tedarikçilerinden çeşitli beklentiler içine girmektedir. Bu noktadan hareketle bu araştırmada Etik Ticaret İnisiyatifi Temel Kuralları'nı benimseyen İngiliz perakendecilerin İstanbul'da hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren tedarikçilerinin tedarik zinciri yönetiminde etik ticaret anlayışına bakış açıları irdelenmiş ve bir durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical trade concept has an increasing importance as it has been a questioned issue in supply chain management recently. Ethical trade concept has arisen as an indication of companies? awareness about the working conditions at their suppliers and what they do about this issue, especially in industries which has complex and extended supply chains. Western retailers are trying to set ethical trade concept at their suppliers through defining code of conducts and they are expecting effort from their suppliers as well. Thus, in this research, suppliers? point of view in garment industry located in Istanbul who supply for English retailers adopting Ethical Trade Initiative Base Code has been examined and a situation assessment has been performed.