Yerel yönetimlerde yeniden yapılanmanın belediyelerdeki insan kaynakları yönetimine etkileri
Restructing process at local goverments and effecets human resource management at manucupalities
  1. Tez No: 257990
  2. Yazar: RECEP AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ülkemizde 1960'lı yıllardan sonra planlı kalkınma dönemiyle birlikte başlayan yerel yönetimlerde yeniden yapılanma süreci, 2004-2005 yılları arasında yapılan kanuni düzenlemelerle tamamlanmıştır. Bu çalışma, yerel yönetimlerde yeniden yapılanma sürecini, yeniden yapılanma ihtiyacını gerektiren etmenleri, bu konudaki kanuni düzenlemeleri, bu düzenlemelerin hangi alanları kapsadığı ve belediyelerdeki insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkilerini kapsamaktadır.Bu çalışmada, kavramsal yapılar şöyledir; birinci kavramsal yapı ?yerel yönetimlerde yeniden yapılanma?, ikinci kavramsal yapı ise ?belediyelerde İnsan kaynakları yönetimi?dir.Bu çalışma sonucunda, elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir:? Merkezi yönetim ile yerel yönetim sistemleri birbirinden iki ayrı sistem değil, birbirini bütünleyen sistemlerdir. Bu iki sistemin oluşturduğu kamu yönetimi, ülkelerin tarihsel ve yapısal gelişimlerine göre farklılık göstermektedir.? Ülkemizde yerel yönetimlerde yeniden yapılanma ihtiyacı uzun yıllar hissedilmiş, tartışılmış, üzerinde çalışmalar yapılmış, kalkınma planları ile hükümet programlarına girmiş kapsamlı bir konudur.? Ülkemizde yerel yönetimlerde yeniden yapılanma sürecinin başlamasına yol açan ve etkileyen en önemli faktörler; kentleşme, küreselleşme, yerelleşme, özelleştirme ve AB uyum süreci sayılabilir.? Yerel yönetimlerde yeniden yapılanma, yerel yönetimlerin mevzuatında yapılan düzenlemelerle gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda yerel yönetimlerin insan kaynakları yönetimlerinde yapısal değişiklikler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country after 1960, restructing process at local government which starting with planned development term has completed by innocent arrangments between 2004-2005 years. This study contains restructing process at local goverments, required factors for restructing, innocent arrangments, this arrangments wihch subjects contain and effects human resource management at manucupalities.In this study there are two conceptual structures. First conceptual structure is restructing at local government, second one is human resource management at manucupalities.At the end of this study, it can be summurized following collected results.? Central government and local goverment systems are not two different systems. On the contorary they are integrated systems. Public administration formed by this systems may differ from each other according to historical and structual development of countries.? In our country, lack of restructing at local governments has been sensed, debated, studied on it, has been located in development plans and cabinet programs is comprehensive subject.? In our country, most important factors that caused and effected starting of restructing process are urbanization, globalization, subsidiarity, privatization and EU accordance progression.? Restructing at local government has been realized by to be done arrangments on the legislation of local governments. In this way, on human resource management of local government has been structual changings.