Özel ortaöğretim kurumlarında paylaşılan liderlik davranışı ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik güvenlik algısının aracı değişken ilişkisinin araştırılması
The study of mediation effect of psychological safety on the relation between distributed leadership and turnover intention in private secondary schools
- Tez No: 385766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVA STAUB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Özel ortaöğretim kurumlarında paylaşılan liderlik rolünün işten ayrılma davranışına etkisinde psikolojik güvenlik algısının aracı değişken rolü incelenmiştir. Araştırma Konya Büyükşehir İl sınırları için faaliyet gösteren 7 özel ortaöğretim kurumunda yönetici, yönetici yardımcısı ve öğretmen konumunda olan 326 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırma evrenini Milli Eğitim Bakanlığı 2014 istatistiklerine göre 577 personel oluşturmaktadır. Katılımcılara 350 anket formu gönderilmesine rağmen 336 anket formu geri dönmüş, 10 anket formu ise işaretleme hatalarından dolayı dikkate alınmamıştır. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle analiz yöntemleri olarak parametrik olmayan veri analiz yöntemleri olan Mann-Whitney testi, Kruskal-Wallis testi, Kısmi En Küçük Kareler regresyon testi kullanılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
. In this research, the effect of distributed leadership to the turnover intention and mediation effect of psychological safety in private area were examined. These phenomenons haven't been studied together before and it is the first study in this area. The research was applied to 326 participants, who have different positions which are principals, vice principals and teachers within 7 private secondary schools in the city of Konya, Turkey. The population of this research is 577 persons up to statistics of Ministry of Education in 2014. 350 questionnaires were send but 336 of them were feed backed. 10 were rejected because of filling errors. 326 questionnaires were used to analyze to get the outcomes of this research. Therefore, the sample is 210 respondents. Non-parametric analysing methods such as Mann-Whitney tests, Kruskal-Wallis tests and PLS regression tests were also conducted to prop up the results of the questionnaires.