Kamu kurum ve kuruluşlarında basın ve halkla ilişkiler müşavirliklerinin yeri, önemi ve görevleri
Place, task and importance of press and public relations consultancy in government institutions and organizations
- Tez No: 258009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
?Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliklerinin Yeri Önemi ve Görevleri? isimli bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümünde iletişim, medya ve halkla ilişkiler kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde Türk basın tarihi ve halkla ilişkilerin gelişimi üzerinde durulmuştur. Medyanın geçirdiği evreler ve medya-siyaset ilişkilerinin tarihi gelişimi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise öncelikli olarak genel anlatımıyla halkla ilişkiler kavramı tanımlanmış ve örgüt kültürü içindeki yeri ele alınmıştır. Daha sonra kamu kurumlarındaki halkla ilişkilerin ne olduğu, yapısal durumu, sorunları ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'deki kamu kurumlarının basın ve halkla ilişkiler müşavirliği yapıları ele alınmış ve işleyişleri örneklerle gösterilmiştir. Beşinci bölümde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği örneği üzerinden basın ve halkla ilişkiler müşavirliklerinin işleyişi somut bir biçimde değerlendirilmiştir. Basında yer alan haberler detaylı olarak analiz edilerek müşavirliğin performansı değerlendirilmiştir. Son bölümde ise kamu kurum ve kuruluşlarında basın ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkin bir biçimde yürütülmesi bakımından öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis named as ?Place, Task and Importance of Press and Public Relations Consultancy in Government Institutions and Organizations? consists of five sections.First section addresses, the concepts of communications, media and public relations. In the second part, the chronology of Turkish Press and the development of Public Relations are reviewed. Evolutions of media and its political relations from the past to the present have been addressed. In the third part of the work, primarily, the general meaning of the concept of Public Relations and its place in organizational culture has been explained. Then the questions of what is a Public Relations in Public Institutions, what is its structural environment, which problems does it have and what could be the solutions of these problems are evaluated. In the fourth section, structure and functioning of the Press and Public Relations Consultancies in Public Institutions in Turkey are shown with examples. In the fifth section, functioning of Press and Public Relations Consultancy has been evaluated in a concrete way through an example from the press and public relations consultancy in Labour and Social Security Ministry. To evaluate the performance of the Consultancy, news items from press are analyzed in detail. Last section includes recommendations for executing Press and Public Relation's activities effectively in Public Institutions and Organisations.