Fast food çalışanlarının başarma güdüsünün organizasyonel bağlılıklarına etkisi
The effect of fast food employees achievement motivation to their organizational commitment
- Tez No: 258019
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı fast food sektöründe başarma güdüsünün çalışanların organizasyonel bağlılığına etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada özellikle başarma güdüsünün alt faktörleri olan Statü Arzusu, Rekabetçilik, Baskınlık, Mükemmeliyetçilik, Sahip Olma İsteği, İş Ahlakı ve Uzmanlık ile organizasyonel bağlılığın alt faktörleri olan Duygusal Bağlılık, Normatif Bağlılık ve Devamlılık Bağlılığı ilişkileri araştırılmıştır. Bu araştırma bir Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve restoran işletmeciliği yapan bir şirketteki bir örnekleme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to investigate the effects of achievement motivation to the organisational commitment of fast food sector employee. In this research it was studied that the effects of sub-dimensions of the achievement motivation to sub-dimensions of the organisational commitment. The sub-dimensions of the achievement motivation are Status Aspiration, Competetiveness, Excellence, Dominance, Work Ethic, Acquisitiveness for money & wealth, Mastery. The sub-dimensions of the organisational commitment are emotional, normative and continuance commitment.