Türkiye'de futbolun kitle kültürü haline gelmesinde basının işlevi: Hürriyet gazetesi örneği -2002 Dünya Kupası finalleri-
The role of the press in becoming of football as mass culture in Turkey: Example of Hurriyet newspaper-finals of 2002 World Football cup-
  1. Tez No: 258018
  2. Yazar: RECEP RENAN BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de futbolun, kitle kültürü haline gelmesinde basınınişlevi ve bu bağlamda Türkiye'de kitle iletişim araçlarından bir gazete olarakHürriyet'in spor sayfasındaki, bir kitle kültürü örneği olan 2002 Dünya KupasıFinallerine katılan Türkiye Milli Futbol Takımı maçlarının haberleriincelenmektedir. Öncelikle popüler kültürden kitle kültürüne geçiş sürecitanımlanmakta; ardından, futbol ve toplum ilişkisi irdelenmekte ve kitle kültürübağlamında futbol olgusu incelenmektedir. Türkiye'deki spor basınının futbolbasınına, spor yazarlığının da futbol yazarlığına dönüşüyle beraber, günümüz futbolbasınının söyleminden hareketle futbolun kitle kültüründeki yeri incelenmiş veörnek olaylar aracılığıyla somutlaştırılmıştır.Futbol popüler bir kültür ürünü olarak kitle kültürüne dönüşmüştür ve basın,futbolun metaya dönüşmesinde rol almaktadır. Basın, futbolu kullanırken aynızamanda onu endüstrileştirir. Bu bağlamda günümüzde kulüpler birer şirket,taraftarlar tüketici haline dönüşmüşlerdir, futbol artık diğer ürünleri pazarlayan ürünolarak bir endüstri ötesi endüstri haline dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the press in becoming of football as mass culture inTurkey and in this context, sports news of Hurriyet, one of the mass media examplein Turkey as a newspaper about Turkish National Football Team?s matches in cupfinals of 2002 World Football Cup which is an example for mass culture arestudied.Transition process from popular culture to mass culture is identified thenfootball and society relation and football fact in the context of mass culture areexamined. The place of football in mass culture is examined and concretized withexamples by moving from speech of today?s sport press with transition of sportpress to football press, sport writership to football writership.As a popular culture product, football changed to mass culture and the presstook role in transition of football to a meta. While press is using football, at thesame time it industrilizes football. In this context football clubs became companies,fans became consumers. Football became an industry of the post industry as aproduct which markets other products.