The depiction of orphans as a threat in victorian novel: Wuthering Heights, Jane Eyre and Great Expectations
Viktorya Dönemi romanında yetim karakterlerin tehdit unsuru olarak betimlenmesi: Uğultulu Tepeler, Jane Eyre ve Büyük Umutlar
- Tez No: 258020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, yetim karakterler üzerine odaklanan üç Viktorya dönemi romanının ? Emily Brontë'nin Uğultulu Tepeler, Charlotte Brontë'nin Jane Eyre, ve Charles Dickens'ın Büyük Umutlar adlı romanlarının ? analizinden oluşmaktadır. Yetim çocuklar gerçek hayatta kolayca incinebilmelerine rağmen, bu romanlarda ataerkil tolpumun geleneksel değerlerini tehdit eden bir karaktere sahip olarak betimlenmişlerdir ve bu da onların Viktorya döneminde orta ve üst sınıfları tehdit eden işçi sınıfıyla özdeşleştirilmelerine yol açmıştır. Toplumda kendine bir yer edinmeye çalışan yetim figürünün bu arayışı, işçi sınıfının üst sınıfları devirmeye çalışmasıyla paralellik gösterir. Otoriteye meydan okumanın yarattığı korku ve yetim figürünün bastırılmış öfkesi bu romanlardaki Gotik unsurlar aracılığıyla ifade edilmiştir. Romanlarda simgesel bir tehlike olarak görülmesine rağmen, aslında korumasız bir birey olan yetim karakter, toplumun çürümüşlüğünü ve acımasızlığını ortaya koymayı amaçlayan yazarlar için bir araç olmuştur. Yetim figürü, zor kullanan, ahlak değerleri çökmüş ve zalim olan toplum tarafından dışlanmış ve mağdur edilmiştir. Sonuçta da dışlanan ve baskı altında tutulmaya çalışılan yetim karakter hem onu ezenlerden öcünü almış hem de kişilik gelişimini tamamlayarak en sonunda toplumda kendine bir rol ve yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an analysis of the three Victorian novels ? Emily Brontë?s Wuthering Heights, Charlotte Brontë?s Jane Eyre, and Charles Dickens?s Great Expectations ? that centre on the figure of the orphan, who is a vulnerable being in reality. The orphan figure in these novels is depicted as a threat to the conventional values of patriarchal society, which also makes him or her a symbol of the working class people, who pose a threat to the middle and upper classes. In his or her search for a place in society, the orphan figure parallels the attempt of the lower classes of overpowering middle and upper classes. The fear invoked by his or her potential of challenging authority and the repressed anger of the orphan are expressed through Gothic elements. The novelists who are also bent on revealing society?s corruption and cruelty employ the figure of the orphan, who, in fact, is an unprotected individual although he or she is symbolically regarded as dangerous in fiction. The orphan figure is excluded and victimized by society, which is violent, corrupt and cruel. As a result, the excluded and repressed orphan not only takes his or her revenge on his or her oppressors but also completes the formation of his or her self and eventually finds a role and place in society.