Psikolojik güçlendirmenin çalışan motivasyonu göstergeleri ile ilişkisi ve bir uygulama
The relation between psychological empowerment and employee motivation indicators and a case study
  1. Tez No: 258021
  2. Yazar: AYBARS TETİK ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, psikolojik güçlendirmenin çalışanların motivasyonundaki rolünü araştırmaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılan veriler Türkiye'nin önde gelen makine üreticilerinden biri olan kuruluşun döküm, makine ve vana fabrikalarında çalışan beyaz yaka personelden elde edilmiştir. Anket ilgili kuruluşta çalışan toplam 64 beyaz yaka personele uygulanmıştır. Psikolojik güçlendirme ve motivasyon göstergeleri arasındaki ilişki istatistiksel analizler ile araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, psikolojik güçlendirme ile motivasyon göstergeleri arasında orta derecede ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Fakat yapılan alt araştırmalar motivasyon göstergelerinden sadece iş tatmini ile psikolojik güçlendirme arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu araştırmada çalışanların yaş, işletmedeki çalışma süreleri ve pozisyon farklılıklarına göre motivasyon göstergelerinin değişiklik gösterip göstermediği araştırılmış olup, motivasyon göstergelerinin sadece yaşa bağlı olarak farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, investigates the effect of psychological empowerment on employee motivation. The data used in this thesis was provided from the white collar employees working at foundry, machinery and valve factories of a leading machinery producer in Turkey. The questionnaire was applied to 64 white collar employees. Relation between psychological empowerment and motivation indicators was analyzed statistically. A medium and positive impact between psychological empowerment and motivation indicators was observed. However, analyses showed that psychological empowerment impacts only job satisfaction. In addition, further analyses are applied to check whether motivation indicators differ with respect to employees? ages, employees? positions in the company and tenure or not and it has been seen that only employee?s age affect the motivation indicators.