Misyon ve vizyon ifadelerinin işletme stratejisindeki yeri ve işletme performansı üzerindeki etkileri
The mission and vision statements in business strategy and effects of these statements on business performance
  1. Tez No: 258022
  2. Yazar: GÜLİSTAN PINAR ALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde bazı işletmelerde misyon ve/veya vizyon ifadelerinin belirlendiği görülmektedir. İşletmenin varlığını sürdürebilmesi ve piyasada rekabet edebilmesi için gerekli stratejilerinin belirlenmesinden önce misyon ve vizyon ifadelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda işletme çalışanları üzerinde de olumlu etkiler yaratan ve birleştirici görevi gören bu ifadeler işletmenin gelecekte gideceği yönü belirlemektedir.Çalışmanın ilk bölümünde misyon ifadesinin ne anlama geldiği, özellikleri ve işletmelere olan katkıları ile misyon ifadesinin oluşturulması ve etkili olmasının sağlanması üzerinde durulmuştur.İkinci bölüm vizyon ifadesine ayrılmış olup vizyon ifadesinin özellikleri, işletmelere olan katkıları, oluşturulması, işletme ve çalışanlar üzerinde nasıl etkili olacağı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca misyon-vizyon ifadeleri arasındaki farklar ve bu ifadelerin işletme stratejisi ile ilişkisi bu bölümde incelenmiştir.Üçüncü bölümde misyon ve vizyon ifadelerinin işletme performansı üzerindeki etkilerinin tespiti amacıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören işletmeleri kapsayan bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today it is seen that mission and/or vision statements are defined at some companies. The mission and vision statements are needed before the definitions of the crutial strategies for the existence and competetion of the company in the market. These statements define the future way of the company at the same time having positive and uniting effects on the company employees.The meaning of the mission statement, properties, its contributions to the companies are defined in the first part of the thesis, also the creation of the statement and its force is emphasized.The second part is reserved for the vision statements and its properties and contributions to the companies are enlightened. Also how differs the vision-mission statements and their relation with the company strategy are examined here.The third chapter includes a research covering the ISE companies, to determine the effects of these statements on the business performance.